توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

ادامه تحصیل در رشته پزشکی دور دنیا

                                                                    تحصیل پزشکی در انگلیس

 مزایای تحصیل پزشکی در انگلیس

تحصیل پزشکی در انگلیس مزایایی نسبت به سایر کشور ها دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 1. نسبت به سایر کشور ها زمان کمتری برای تحصیل پزشکی در انگلیس نیاز است.این زمان برابر ۵ سال است.
 2. امکان استفاده از باشگاه­ ها و مکان ­های ورزشی به تخفیف ویژه دانشجویی وجود دارد.
 3. بعد از ۶ ما تحصیل در انگلیس، دولت خدمات بیمه­ ای و بهداشتی رایگان را در اختیار محصل قرار می­دهد.
 4. تمامی دانشگاه ­های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت و جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.
 5. داشتن نمرات بالا طی دو سال اول تحصیل می­تواند این امید را به شما بدهد که در سال سوم دولت انگلیس شما را بورسیه تحصیلی کند.
 6. چون انگلیس نسبت به کشور­هایی مانند آمریکا، استرالیا، کانادا و نیوزلند مسافت کمتری تا ایران دارد، پس هزینه نهایی برای دانشجو کمتر خواهد شد.
 7. اجازه انجام کار در حین تحصیل

شرایط تحصیل پزشکی در انگلیس

      هر فردی با هر مدرکی که بخواهد متقاضی تحصیل پزشکی در انگلیس شود، ابتدا باید یک دوره دو ساله تحت عنوان A-level بگذراند. بعد از اتمام این دوره دو ساله، باید در آزمونی با نام ukcat شرکت کند. اگر نمره و امتیاز لازم را دریافت کرد، آنگاه می­تواند در یکی از دانشگاه ­هایی که رشته پزشکی را ارائه می­دهد، شروع به تحصیل کنند. با این که پذیرش گرفتن یک خارجی در کشور انگلیس برای رشته­ های پزشکی بسیار سخت است اما اگر فردی پذیرش بگیرد آینده بسیار درخشانی دارد چون کشور انگلستان با ارائه تجهیزات پیشرفته پزشکی در دانشگاه ­ها و استاندارد­های بالای آموزشی یک کشور بسیار مناسب جهت ادامه تحصیل پزشکی است و آینده شغلی فرد را کاملا تضمین می­کند.

هزینه تحصیل پزشکی در انگلیس

     هزینه های تحصیل پزشکی در انگلیس تقریبا در هر سال ۱۸ تا ۲۰ پوند تخمین زده شده است.  کشور انگلیس نسبت به سایر کشور ها از هزینه های بالایی برای تحصیل برخوردار است و متقاضیان باید کاملا از لحاظ مالی توانایی پرداخت شهریه دانشگاه های انگلیس باشند.

هزینه زندگی در انگلیس

     هر شخصی می داند که برای تحصیل پزشکی در انگلیس باید از بنیه مالی خوبی برخوردار باشد چون متناسب با هر منطقه ای قیمت برای خوراک و اقامت متفاوت است که با در نظر گرفتن هزینه تحصیلی بسیار بالاتر از سایر کشور هاست. هزینه زندگی در انگلیس متغیر بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰پوند است.

                                                                  شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

     شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان شرایط افراد جهت ورود به رشته پزشکی متفاوت بوده و براساس شرایط شخص احتمال ورود به چنین دوره ای وجود دارد .
      دسته اول : متقاضیانی که آخرین مدرک کسب شده ی آن ها پیش دانشگاهی می باشد، بایستی شرایط زیر برای ایشان اعمال گردد تا چنین امری محقق گردد :
 • دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل حداقل ۱۷ به بالا (هر دو مدرک ملاک می باشد)
 • دارا بودن مدرک زبان آلمانی حداقل B1 اخذ شده از موسسه گوته ویا انجمن فرهنگی ایران واتریش
 • برای این دسته از متقاضیان بایستی پذیرش کالج یک ساله M-Kurs اخذ شود .
 • فارغ التحصیلی از کالج M-Kurs با معدل بالا (هرچه معدل در این مرحله بالاتر باشد، ضعف معدل در مراحل اول و دوم را جبران می نماید و احتمال پذیرش پزشکی را بالا می برد. زیرا معدل ۱۷ شرایط خوبی برای ورود به رشته پزشکی نداشته و این دوره کمک می­کند که تا حدودی معدل راسامان دهد و احتما پذیرش را افزایش دهد
      دسته دوم : متقاضیانی که چه در ایران و چه در خارج از ایران، دانشگاه رفتند و یا کالج خاصی را طی کردند، این دوره ها هیچ مزیتی جهت ورود به رشته پزشکی برای ایشان نخواهد داشت و حتی بالعکس شرایط ورود را سخت تر هم می­کند. چون برای ایشان امکان اخذ کالج M-Kurs وجود نداشته و نمی­توانند معدل و شرایطشون را بهبود دهند . لذا به دلیل اینکه این متقاضیان امکان ورود به کالج تجربی را نداشته، بایستی مستقیماً وارد رشته پزشکی شوند و باید برای آن ها پذیرش پزشکی اخذ گردد . این متقاضیان جهت ورود به رشته پزشکی بایستی حداقل دارای شرایط زیر باشند :
 • دارا بودن معدل دیپلم و پیش دانشگاهی حداقل بالای ۱۹-۱۹٫۵
 • داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل B2
 • درضمن بایستی دوره دانشگاهی گذرانده شده آن ها نیز با معدل بالا باشد .تحصیل پزشکی در آلمان
الزام تک تک موارد بالا جهت اخذ پذیرش قطعی است و درصورت نقص در هر کدام احتما پذیرش بسیار اندک است .  دسته اول این شانس را دارند که با گذراندن دوره تکمیلی یک ساله کالج M-Kurs معدل خود را بالاتر کشیده و شانس قبولی در رشته پزشکی را افزایش دهند . به دلیل ورود بسیار سخت به این رشته، پیشنهاد می کنیم در کل آمادگی این رو داشته باشند که درصورت عدم موفقیت در این پروسه، رشته دیگری را انتخاب و ادامه تحصیل نمایند و به صورت منحصراً پزشکی را انتخاب ننمایند، چون این انتخاب خالی از ریسک نمی­باشد .
نکته بسیارمهم : پذیرش در کالج یک ساله M-kurs به مفهوم پذیرش پزشکی به هیچ وجه نمی باشد. به دلیل این که دیپلم آلمان ۵۳ ساله بوده هرکسی براساس رشته تحصیلی خود بایستی یک سال کالج بگذرانند. افرادی که رشته آن ها تجربی می باشد باید کالج M-Kurs و افرادی که رشته فنی و مهندسی را انتخاب می کنند، کالج T-Kurs را باید بگذرانند . برای همین پذیرش M-kurs با پذیرش رشته پزشکی بسیار متفاوت می باشد .
این تصور متأسفانه توسط بعضی افراد به متقاضیان اعلام می­گردد که درصورت تحصیل در کشور مجارستان یا هر کشور دیگری مانند بلاروس و . . . ، امکان انتقال به کشور آلمان را در رشته پزشکی با هر شرایطی را دارند. که این مطلب کاملاً اشتباه بوده و تحصیل در کشور مجارستان و بلاروس، شرط معدل دیپلم و پیش دانشگاهی و سطح زبان آلمانی را تغییر نداده و هنوز پا برجا است و انتخاب بهتر به جای تحصیل در کشور مجارستان و بلاروس، انتخاب دوره M-Kurs در خود آلمان بوده که باعث بهبود شرایط و افزایش احتمال پذیرش در رشته پزشکی در آلمان می­باشد .
دانشگاه های مورد تائید درکشور آلمان
دانشگاه گوتینگن George August Gottingen
دانشگاه آخن Rheinisch-Westfalische Technische Hochshule-AACHEN
دانشگاه آزاد برلین · Freie Universitat Berlin
دانشگاه بوخوم · Ruhr-Universitat Bochum
دانشگاه بن · Rheinish Friedrich-Wilhelms-Universitat Bonn
دانشگاه دوسلدورف · Universitat Dusseldorf
دانشگاه اسن · University Essen
دانشگاه فرانکفورت · Johann Wolfgang Goethe Universitat Frankfurt
دانشگاه فرایبورگ · Albert Ludsig Universitat Freiburg
دانشگاه هانوور · Universitat Hannover
دانشگاه هایدلبرگ · Ruprech-karls Universitat Heidelberg
دانشگاه کیل · Christian-Albrechts Universitat zu Kiel
دانشگاه مونیخ · Ludwig-Maximilians Universitat Munchen
دانشگاه مونستر · Wetfalische Wilhdms Universitat Munster
دانشگاه ماربورگ · Philipps – Universitat Marburg
دانشگاه ورتز بورگ · Bayerische –julius-Maxilions Universitat wurtzburg
دانشگاه ارلانگن · Erlangon Universitat
دانشگاه هامبولت · Humboldt University
دانشگاه هامبورگ · Universitat Hamburg
دانشگاه ماینس University Johannes Gutenberg . Mainz
دانشگاه مونیخ Ludwig-Maximilians University Munchen
دانشگاه بیلفلد University Bielefeld
دانشگاه توبینگن Eberhard Karls University tubingen (University of Tubingen )
دانشگاه Techniche Universitat Munchen
دانشگاه سارلند Universitat Des saarlandes
دانشگاه گیسن Justus-Liebig universiat Giessen
دانشگاه کلن Koln universiat

                                                                  شرایط تحصیل پزشکی در آمریکا و کانادا

   رشته­ های پزشکی در کانادا و آمریکا جزو بهترین و معتبرترین رشته­ های تحصیلی در سرتاسر جهان می­باشند. پزشکان ، دندانپزشکان و پزشکان داروساز نیز به همین دلیل دارای بالاترین سطح درآمد در کانادا و آمریکا هستند. نحوه ورود به رشته ­های پزشکی، دندانپزشکی؛ و داروسازی در کانادا و آمریکا متفاوت از کشورهایی مانند ایران است. برای تحصیل در این رشته­ ها ، متقاضیان بایستی ابتدا به مدت دو، سه یا چهار سال سال که بستگی به دانشگاه محل تحصیل دارد، در یک رشته مقطع کارشناسی در کانادا و یا آمریکا تحصیل نمایند. دانشجویان علاقمند به ورود به دانشکده­ های پزشکی معمولا برای دوره تحصیل کارشناسی خود، رشته ­های عمومی مانند علوم تجربی ( Science )، حرکت شناسی ( Kinesiology ) و روانشناسی    (Psychology)را انتخاب می­نمایند. دانشجویان مقطع لیسانس پس از سال سوم باید در آزمون سراسری پزشکیMedical College Admission Test  که به نام MCAT نیز شناخته می­شود، ثبت نام کرده و در صورت موفقیت در این آزمون، وارد دانشکده پزشکی، دندانپزشکی؛ و یا داروسازی خواهد گردید. در این حال دانشجویان پس از چهار تا پنج سال تحصیل در دانشکده­ های پزشکی، مدرک خود را دریافت می­کنند. بالا بودن معدل سال­های تحصیل در مقطع کارشناسی و رزومه­قوی از سایر عوامل قبولی در دانشکده­ های پزشکی می­باشد.
شرایط اخذ پذیرش برای رشته های لیسانس مرتبط با پزشکی:
برای تحصیل در رشته ­های پزشکی در کانادا و آمریکا، متقاضی باید ابتدا از یک دوره کارشناسی پذیرش بگیرد. شرایط پذیرش در این رشته­ های به صورت زیر است:
معدل بالای ۵۱ دیپلم و پیش دانشگاهی
مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۵٫۱ یا تافل کامپیوتری با نمره ۵۱۱
 دانشجویان در صورت نداشتن مدرک زبان، ابتدا باید در دوره­های زبان دانشگاه به مدت یک تا دو ترم شرکت نمایند. برای شرکت در آزمون ورودی پزشکی معدل بالای ۵۵ در تمامی سال های تحصیل و رزومه قوی شامل شرکت در فعالیت های داوطلبانه و معرفی نامه از اساتید تاثیر گذار می­باشد.
امکان قبولی در آزمون ورودی پزشکی با لیسانس از کشوری غیر از کانادا یا آمریکا امکان پذیر نمی باشد.
دانشگاه ­های پزشکی کانادا:
استان انتاریو:
انتاریو دارای شش دانشگاه پزشکی است و دارای بیشترین ظرفیت در تخصص های مختلف می باشد.
دانشگاه­های دارای رشته­ های پزشکی در انتاریو عبارتند از:
University of Ottawa, Queen’s University, Northern Ontario School of Medicine, University of Toronto, McMaster University . University of Western Ontario .
استان کبک:
تسلط به زبان فرانسه برای تحصیل در کبک ضروری است. دانشگاه های دارای رشته های پزشکی در استان کبک عبارتند از:
Université Laval, Université de Sherbrooke, Université de Montréal, McGill University
استان آلبرتا:
دانشگاه های دارای رشته های پزشکی در استان آلبرتا عبارتند از
 University of Alberta, University of Calgary
استان بریتیش کلمبیا:
این استان دارای یکی از بهترین دانشگاه های رشته های پزشکی در جهان است . این دانشگاه University of British Columbia نام دارد
استان نیو فوندلند:
در این استان دانشگاه Memorial University of Newfoundland دارای رشته پزشکی است.
استان نوا اسکوشیا و نیو برانزویک:
دانشگاه دارای رشته پزشکی در استان نوا سکوچیا و استان نیو برینزویک دانشگاه Dalhousie University است.
استان مانیتوبا:
تنها دانشگاه دارای رشته پزشکی در استان مانیتوبا دانشگاه University of Manitoba می باشد.
استان ساسکاچوان:
   تنها دانشگاه دارای رشته های پزشکی در استان ساسکاچوان دانشگاه University of Saskatchewan می باشد. شرایط پذیرش در دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی امریکا در اکثر این دانشکده ها پس از گذراندن یک دوره کارشناسی علوم پایه به عنوان دوره پیش پزشکی ) ۴ ساله برای رشته های پزشکی و ۳ ساله رشته های دندان پزشکی( و سپس در آزمون MCAT/DCAT و اخذ نمره قبولی وارد دوره ۴ ساله بالینی می شوند و در مجموع طول دوره پزشکی ۸ ساله و دندانپزشکی ۷ ساله محسوب می شوند و در پایان تحصیلات مدرکMD را اخذ می نمایند در برخی موارد، دانشجویان پس از اخذ مدرک لیسانس علوم پایه وارد دوره ۵ ساله دکترا می شوند تلفیقی از رشته دندانپزشکی و پیراپزشکی است) که در پایان دوره مدرک D.D.S / Ph.D را اخذ می نمایند.
رشته داروسازی: معمولاً به چند روش زیر دانشجویان موفق به اخذ مدرک داروسازی می شوند:
الف- کارشناس دارو سازی( ۴ ساله لیسانس)
ب-دوره ۴ ساله بعلاوه دوره ۲ ساله بعنوان دکترای دارو سازی
ج-دوره ۵ ساله Pharm.D که شامل ۲ سال Pre Pharm بعلاوه ۴ سال دارو سازی )مقطع دیپلم بهدکترا
د- دوره دکترای داروسازی Doctora of Pharmacy  ۵ساله پیوسته

                                                                   شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

   مقررات دوره­های پزشکی ، دندانپزشکی وداروسازی براساس متون تدوین شده توسط وزارت بهداشت ووزارت آموزش هستند. درپایان سال اول برای هر دانشگاه ظرفیت پذیرش مشخص می­شود ، تعداد دانشجویان خارجی نیزبه صورت در صدی از این ظرفیت است. این دوره­ها در دانشگاهها یی ارائه می­شوند که واحدهای آموزشی آن تحت عنوان مرکز بیمارستانی دانشگاهی (CHU) گردآمده اند . برنامه آموزشی آنها مشتمل بر سه سیکل است وبه همان صورت سامان گرفته است : درپایان سال اول سیکل اول برای انتخاب شاخه تخصصی کنکور برگزار می گردد .
پزشکی
برای اخذ مدرک دولتی پزشکی عمومی ۱ سال وبرای تخصص پزشکی ۵۱ یا ۵۵ سال تحصیل دانشگاه الزامی است .
-سیکل اول (PCEM ) در ۲ سال. پس از موفقیت در کنکور ( مشترک برای پزشکی ودندانپزشکی) ، در پایان سال اول ارائه می شود . کنکور برای پزشکی ودندانپزشکی مشترک است .
– سیکل دوم (DCEM ) در ۴ سال داوطلبان را برای اخذ مدرک سنتز بالینی ودرمانی آماده می کند .
 -سیکل سوم :  دوره  residanat معادل انترنی در ایران ) که دانشجوپس از سیکل دوم مستقیماً به آن وارد می شود. در مدت دوسال ونیم مدرک پزشکی عمومی را دریافت می کند. به دنبال این دوره ، پزشکان عمومی می توانند یک یا دوسال دوره های توانایی پزشکی راکه دوره های تخصصی هستند بگذرانند.( آلر گولو لوژی ، آنتریولوژی ، طب سالمندان ، پزشکی سالمندان ، حوادث و….
-دوره تخصصی پزشکی در ۴ یا ۱ سال است که پس ازکنکور دانشجو را به دوره تخصصی پزشکی راهنما می شود . ( ۹ رشته تخصصی درکنکورپیشنهاد می شود: تخصصهای جراحی ،تخصصهای پزشکی داخلی ، طب کار ، بهداشت عمومی ، زیست شناسی پزشکی ، روانکاوی ، بیهوشی ، جراحی ، اطفال ، زنان وزایمان
دندانپزشکی
۶سال برای اخذ مدرک دولتی دندانپزشکی
– سیکل اول (PCEM ) در دو سال ، پس از موفقیت در کنکور پایان سال اول ارائه می­شود . کنکور برای پزشکی ودندانپزشکی مشترک است .
 – سیکل دوم در سه سال
– سیکل سوم در یک سال برای شاخه تخصصی
تحصیل در فرانسهداروسازی
۶ سال برای مدرک دولتی دکترای داروسازی
– سیکل اول ودوم در دوسال
-سیکل سوم در ۲یا ۱سال برای شاخه تخصصی
روشهای دستیابی غیر فرانسویان به تحصیلات پزشکی
پذیرش مستقیم به دوره پزشکی عمومی ممکن نیست . یک غیر فرانسوی که هنوز مدرک پزشکی را درکشور خود کسب نکرده باشد . در هر سطحی از دوره دانشگاههای ، باید در کلاسهاس سال اول سیکل اول وکنکور پایانی سال شرکت کند واگر در این کنکور قبول شود، پس از بررسی پرونده اش سطح دانشگاهی که قبلاً در کشورش کسب کرده است مورد ارزشیابی ومعادل سازی قرارمی­گیرد . درخصوص دوره تخصصی ، به غیر از دوره آماده ساز DES مدرک مطالعات تخصصی مختص پزشکان عمومی خارجی ، دوره ­های آموزشی تخصصی برای دانشجویان وپزشکان خارجی درنظر گرفته شده ­اند وبرخی مدارک دانشگاهی درسطح بسیار تخصصی نیز برای دانشجویان خارجی قابل دسترسی است. تمامی این دوره­ ها نیازمند آشنایی خوب با زبان فرانسه است .
یادآوری چند نکته کلی و مهم :
 • کلیه دانشگاه­های کشور فرانسه دولتی و تحصیلات در آنها برای دانشجویان فرانسوی و خارجی به صورت رایگان می­باشد .
 • کلیه دانشگاه­های فرانسه مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران می­باشند . ( به سایت وزارت خانه های فوق الذکر مراجعه فرمائید .)
 • تمامی دانشجویانی که از سفارت فرانسه در تهران روادید دانشجوئی دریافت می­دارند (چه با پذیرش زبان فرانسه و چه با پذیرش دانشگاهی)پس از ورود به کشور فرانسه و ثبت نام در مراکز زبان و یا دانشگاهی کارت اقامت یکساله دانشجوئی دریافت می­نمایند. کارت اقامت همه ساله با ثبت نام مجدد در دانشگاه یا موسسات آموزش عالی توسط اداره پلیس فرانسه تمدید می گردد .
 • در طول مدت تحصیل، دانشجویان خارجی از کلیه تسهیلات مانند بیمه کامل، بلیط نیمه بها برای خدمات عمومی (رستوران دانشگاه، اتوبوس، مترو، قطار، سینما و …) مانند دانشجویان فرانسوی استفاده می­نمایند .
  اطلاعاتی مختصر پیرامون کنکور رزیدنسی دانشگاه ­های فرانسه :
باید دانست که دواطلبین خارجی یا فرانسوی تنها ۲ نوبت حق شرکت در این کنکور مشکل را دارند . با توجه به سطح بالای علوم پزشکی و آموزش رشته های مختلف تخصص پزشکی در دانشگاه های فرانسه و بویژه نظر به جایگاه و اعتبارخاص مکتب پزشکی این کشور دردنیا و همچنین اعطاء امتیازات مختلف توسط دولت فرانسه به دانشجویان و بویژه پرداخت حقوق ماهانه به پزشک یا داروساز در حال گذراندن دوره تخصص، این کنکوراز اعتبار و معروفیت ویژه ای در بین پزشکان جوان کشورهای مختلف برخوردار می باشدو پزشکان جوان ایرانی در دو دهه اخیر موفقیت های چشم گیری با قبولی بویژه در رشته های مشکل آن را بدست آوردند .
این کنکوربI زبان فرانسه برگزار می­شود و شامل ۲ مرحله تستی چند جوابه و تشریحی است. لازم است داوطلبین خارجی خود را بر اساس رفرانسها و منابع پزشکی و داروسازی فرانسه برای شرکت در آن آماده سازند. کل دوره های شاخه ی پزشکی در سه سیکل خلاصه می شود :
سیکل اول : یک تا دو سال طول می­کشد. برای رشته های پزشکی دندانپزشکی و مامایی مشترک است.
در پایان هر سال یه کنکور سراسری برگزار می­شود. اگه دوبار در کنکور سال اول مردود شوید دیگر امکان ادامه تحصیل نیست. همین طور برای غیراروپایی­ها سهمیه محدودی وجود دارد )نهایتاً هشت درصد صندلی­های در هر دانشکده( مگر این که نمره آخرین دانشجوی خارجی بیش­تر یا مساوی آخرین دانشجوی فرانسوی پذیرفته شده باشد. به عبارت دیگر، اگر در انتهای لیست قبولی­ها باشید ممکن است در اثر این محدودیت هشت درصد نتوانید ادامه بدید .
سیکل دوم : چهار سال طول می­کشد. در سه سال آخرش ماهی بین ۱۲۴ تا۲۷۰ یورو کمک هزینه می­گیرند. برای گذراندن این سیکل باید امتحان­های تئوریک و نظری در زمینه­های مختلف را قبول شوید. ۳۶ ماه­ کارآموزی در بخش­های مختلف بیمارستان بروید، در طول سه سال کشیک بدید(هر کشیک حدودا ۲۵ یورو دریافت می کنید) و در سمینارهای اجباری شرکت کنید. در پایان این دوره مدرک certificate de synthese Clinique et therapeutique دریافت می کنید .
سیکل سوم : باید در کنکور سراسری Epreuves Nationales classantes شرکت کنید و اگر قبول شوید، می توانید یکی از ۱۱ گرایش ممکن را انتخاب کنید که یکی از آنها پزشکی عمومی است. که این انتخاب گرایش و محل آن با توجه به نمره کسب شده است. اگر وارد ۱۰ گرایش دیگر غیر از پزشکی عمومی شوید دوره هایش بین ۴ یا ۱ سال طول می کشد در نهایت مدرک (Diplome d’etude spesialisees (DES دریافت می کنید. ولی اگر وارد پزشکی عمومی شوید، دوره شما سه سال طول می­کشد و به صورت گذراندن دوره­ های بیمارستانی تمام وقت شامل کارآموزی های ۶ ماهه در زمینه­ های مختلف است. دریافتی شما در سال اول ۱۳۳۶ یورو در ماه و تا ۲۰۵۲ یورو در سال سوم بالا می­رود. برای هر کشیک هم ۱۱۵ تا ۱۲۶ یورو به شما پرداخت می­شود. بدین ترتیب، فارغ التحصیل شدن به عنوان پزشکی عمومی در فرانسه ۹ سال زمان طول می­کشد.

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در نروژ

  نروژ یک مقصد مطالعاتی بسیار محبوب برای دانشجویان بین المللی به دلیل تحصیلات با کیفیت بالا است. به طور کلی، تحصیل رایگان پزشکی در نروژ برای دانشجویان بومی و خارجی شهریه نمی­گیرند زیرا دولت امور مالی را با پول مالیات­ دهندگان تامین می­کند. با این وجود، برنامه­ ها یا دوره­ های خاصی ممکن است هزینه داشته باشند. هزینه زندگی در نروژ از بسیاری کشورهای دیگر بالاتر است. زندگی در نروژ به گرانی مشهور است، اما تحصیل در نروژ آن طور که فکر می­کنید پر هزینه نیست. در میان کشورهای با وضعیت برابر، هزینه­ های زندگی در نروژ گران­تر است و شما باید برای مواد مطالعه خود (کتاب / آموزش) هزینه کنید، ۳۰۰-۶۰۰ نوک (۵۰-۱۰۰ دلار) هزینه در هر ترم متفاوت در هر مدرسه ، ممکن است مورد نیاز باشد. گرچه هزینه­های رسمی دانشجویی در حدود ۹۰۰۰ نوک (تقریبا ۱۰۰۰ یورو) در هر ماه برای معاش، به هیئت مدیره و مسکن، لباس، حمل و نقل، مراقبت­های پزشکی و دندانپزشکی و سایر موارد ضروری است. هزینه‑های زندگی از فرد به فرد بسته به عادات شخصی متفاوت است. با این حال، در مجموع، تحصیل در نروژ ممکن است ارزان تر باشد.
دوره های تحصیل پزشکی در نروژ:
تحصیلات و بورسیه تحصیلی نروژ به عنوان یک فهرست جامع به شمار می­رود زیرا ممکن است مدارس دولتی نروژ بدون شهریه  باشند،مدارس خصوصی نیز به لیست اضافه شده اند. بخش آموزش عالی نروژ شامل ۸ دانشگاه، ۹ نهادهای تخصصی، ۲۰ دانشکده دولتی، ۲ دانشکده های ملی و ۱۶ دانشکده خصوصی می­شود. هر دو برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد بر روی رشته ­های متعدد تمرکز می­کنند. فهرست مدارس تحصیلی رایگان در نروژ به قرار زیر می باشد:تحصیل در نروژ
دانشگاه علوم زیستی نروژ (UMB)
دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU)
دانشگاه آجر (UiA)
دانشگاه برگن (UiB)
دانشگاه نردلند (UiN)
دانشگاه اسلو (UiO)
دانشگاه استواگر (UI)
دانشگاه ترومسو (UiT)
هزینه تحصیل پزشکی در نروژ
     نروژ دارای ۴۰ موسسه عالی آموزشی است که شامل دانشگاه­ها، کالج­ها و سایر موسسات تخصصی در یک حوزه خاص هستند. درست مثل آلمان، دانشگاه­های نروژی ، برای دانشجویان بین المللی بدون هزینه هستند، دانش آموزان مجبور خواهند شد هزینه­ی ترم تحصیلی برای اتحادیه ­ی دانشجویان بین ۳۲ تا ۶۵ یورو پرداخت کنند. انجمن دانشجویان هزینه ­های خدمات بهداشتی و مشاوره، فعالیت­ های ورزشی و فرهنگی را شامل می­شود که همه در محوطه دانشگاه برگزار می­شود. در دانشگاه ­های خصوصی، دانشجویان بومی و خارجی باید هزینه های تحصیل را پرداخت کنند. در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، دانشگاه های خصوصی در نروژ ارزان تر هستند، زیرا در سال بین ۷۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ یورو هزینه دارند. هزینه­ های ماهانه در نروژ به حدود ۱۰۰۰ یورو در ماه می­رسد.
دانشجویان بین المللی در نروژ
دانشگاه های بدون هزینه و همچنین دوره های دانشگاه در نروژ برای دانشجویان عضو شهروندی اتحادیه اروپا عبارتند از:
دانشگاه برگن
NHH دانشکده اقتصاد نروژی
دانشگاه نورد
UIT دانشگاه شمال شرقی نروژ
دانشکده علوم کاربردی دانشگاه اسلو و اکششوس
مدیریت کسب و کار
امور مالی
علوم اجتماعی
طراحی

             تحصیل پزشکی در ترکیه

 

 اگر قرار باشد یکی از سهل الوصول­ترین و مطمئن­ترین گزینه­ها برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور را از ما بپرسید تحصیل پزشکی در ترکیه را به شما پیشنهاد خواهیم کرد. تحصیل بدون کنکور پزشکی در ترکیه مخصوصا از سال ۲۰۱۰ به بعد به دلیل استقبال ترکیه از دانشجویان خارجی راحت­تر و با تسهیلات بیشتری نسبت به گذشته انجام می­شود. تحصیل پزشکی در ترکیه به نسبت تحصیل پزشکی در سایر کشور­ها ( مثل تحصیل پزشکی در فرانسه ، پزشکی در آلمان و  تحصیل پزشکی در امریکا و کانادا ) برای آن دسته از هموطنانی که از تحصیل بدون کنکور پزشکی و تحصیل بدون کنکور دندانپزشکی در ایران ناامید شده­اند و برای تحصیل پزشکی قصد دارند کشوری نزدیک و مورد تایید وزارت بهداشت را انتخاب کنند انتخاب مطمئن و مناسبی است.
مزایای تحصیل در ترکیه
 • هزینه پایین تحصیل پزشکی در ترکیه ( کمتر از ۲۰۰۰ دلار در سال در دانشگاه های دولتی
 • نزدیکی به ایران و راحتی رفت و آمد دانشجویان ایرانی برای تحصیل پزشکی در ترکیه
 • برای تحصیل در ترکیه نیازی به صدور ویزا برای ایرانیان وجود ندارد
 • تعداد زیادی از دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند
 • تعداد فارغ التحصیلان و دانشجویان ایرانی رشته های دانشگاهی در ترکیه بالاست

  تحصیل در ترکیه

 • هزینه زندگی در ترکیه به نسبت بسیاری از کشور های اروپایی پایین تر است ( کمتر از ۵۰۰ دلار در هر ماه )
شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه
      تحصیل پزشکی در ترکیه هم برای ایرانی­ها و هم سایر کشورهای جهان حتی ساکنان ترکیه مورد پسند است بنابراین برای شروع تحصیل پزشکی در ترکیه باید در یک آزمون ورودی شرکت کرد. آزمون YOS و آزمون SAT دو آزمون استاندارد برای آغاز تحصیل پزشکی در ترکیه هستند.  البته تعداد کمی از دانشگاه ها  آزمون SAT را معیار تحصیل در پزشکی می­دانند و عمده دانشگاه ها برای تحصیل در پزشکی آزمون YOS را ملاک قرار می­دهند.  به علاوه موفقیت و کسب نمره قابل قبول در آزمون YOS داوطلبان تحصیل پزشکی در ترکیه باید مدرک زبان انگلیسی و یا ترکی را نیز آماده کنند. تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی برای داوطلبانی مناسب است که همگام ثبت نام در دانشگاه زبان انگلیسی را برای تحصیل پزشکی در ترکیه انتخاب کند. که برای این منظور معمولا اکثر دانشگاه ها مدرک آیلتس با نمره بالای ۶ یا مدرک تافل با نمره بالای ۸۰ مد نظر دارند. در نقطه مقابل اگر تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان ترکی مدنظر شماست باید دیپلم یا گواهینامه تومر داشته باشید و هنگام ثبت نام به دانشگاه ارائه دهید.
طول دوره تحصیل پزشکی در ترکیه ۶ سال می باشد و ترم­ های تحصیل در ترکیه مانند ایران از مهر و بهمن آغاز می­گردد.
هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه
      همانطور که در مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه اشاره کردیم هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه به نسبت هزینه تحصیل در آمریکا  بسیار معقول و منطقی است به طوری که حتی از هزینه تحصیل در پردیس ­های خودگردان ایران هم عمدتا پایین­تر است. البته بهتر است ابتدا دانشگاه ­های ترکیه را به دو دسته دانشگاه­ های دولتی و دانشگاه های خصوصی تقسیم کنیم و اشاره کنیم که در دانشگاه­ های خصوصی هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه از دانشگاه­های دولتی بسیار بالاتر است و تا حدود ۲۵۰۰۰ دلار در سال نیز فرا می­رود.
البته دانشگاه ­های خصوصی برای تحصیل پزشکی در ترکیه برای نخبگان و استعداد­های درخشان امکانات و تسهیلات متنوعی فراهم می­آورند و هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه­ های خصوصی در ترکیه ممکن از تا حد زیر ۵۰۰۰ دلار هم برسد ولی اگر بخواهیم دانشگاه­های خصوصی را کنار بگذاریم به دانشگاه ­های دولتی برای تحصیل پزشکی در ترکیه می­رسیم که از ۷۰۰ دلار تا ۳۰۰۰ دلار در سال متغیر است. چنین هزینه­ ای با توجه به استانداردهای اروپایی کشور ترکیه بسیار مناسب برای تحصیل پرشکی در خارج از کشور می­باشد.
هزینه زندگی در ترکیه
       شاید فارغ از هزینه تحصیل ، هزینه زندگی در خارج از کشور دغدغه بزرگ بعدی داوطلبان تحصیل در خارج از کشور باشد که از این نظر کسانی که مایل به تحصیل پزشکی در ترکیه هستند مشکل زیادی نخواهند داشت. خوابگاه­ های دانشجویی برای تحصیل پزشکی در ترکیه پذیرای دانشجویان ایرانی هستند و این خوابگاه ­ها با هزینه­ای نه چندان زیاد ( تا حداکثر ۲۰۰ دلار در ماه ) قابل استفاده می­باشند.
     همچنین برای تحصیل پزشکی در ترکیه ، هزینه خوراک و پوشاک بسیار معقول و در حدود ایران و حتی پایین­تر می­باشد. تنها موردی که هزینه بیشتری نسبت به میانگین سایر کشور­ها را بر داوطلبان تحصیل پزشکی در ترکیه تحمیل می­کند هزینه حمل و نقل است که برای دانشجویان تحصیل پزشکی در ترکیه گاها تا ۵۰ درصد تخفیف نیز در نظر گرفته می­شود. اگر بخواهیم مجموع هزینه­ های زندگی برای تحصیل پزشکی در ترکیه را برآورد کنیم نهایتا با صرف هزینه ۵۰۰ دلار در ماه می­توان یک زندگی دانشجویی راحت در ترکیه را فراهم کرد.

 

 

تحصیل در استرالیا

  تحصیل در کالج یا دانشگاه ­های استرالیایی دری رو  به جهان برای شما باز خواهد کرد و زندگی شما را سراسر مملو از دانش، مهارت و شور و اشتیاق خواهد کرد.بخش آموزش عالی طیف کاملی از دوره ­های دانشگاهی و برنامه­ های بین المللی را در استرالیا ارائه میدهد. استرالیا مقصد خوبی برای دانش آموزان از سراسر جهان که به دنبال یک آموزش با کیفیت و با قیمت مقرون به صرفه هستند می باشد.
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا
      همانطور که گفته شد روش­های زیادی برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد، روش­هایی نظیر ویزای کار و سرمایه گذاری و … اما بسیاری افراد جهت مهاجرت به استرالیا معمولا از طریق پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا اقدام می­کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی میتوانند اقدام کنند.
      ممکن است در یک رشته خاص اما در دانشگاه­های مختلف دروس دانشگاه های استرالیا با یکدیگر متفاوت باشند. مدرسه و مدارس نیز برای دانش آموزانی که سنین آنها کمتر از ۱۸ سال یا سن دانشگاه می­باشد موجود است. پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا بدون مدرک زبان ممکن نیست ، تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی است. شرایط پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشورهای می­باشد اما مسلما تفاوت هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آنها آگاه گردید. پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا به زبان انگلیسی می باشد.
دندانپزشکی در استرالیادندانپزشکی در استرالیا
     دندانپزشکی استرالیا توسط شورای دندانپزشکی استرالیا و هیئت نظارت دندانپزشکی استرالیا و انجمن حرفه­ای دندانپزشکان استرالیا اداره می­شود. دندانپزشکان آموزش دیده در استرالیا باید شرایط ورود به یکی از موسسات استرالیا و ارائه خدمات دندان پزشکی را داشته باشند، و پس از تکمیل آموزش­ های دانشگاهی لازم به صورت تمام وقت میتوانند به عنوان دندانپزشک مشغول به کار گردد. اگر دندانپزشکان مایل به اخذ تخصص در این رشته را داشته باشند، می توانند مطالعات بالینی خود را در دانشگاه های این کشور تکمیل کنند.
     دانشگاه کوئینزلند، آدلاید، استرالیای غربی، گریفیث، جیمز کوک، مرکزی استورت همه برنامه رشته دندانپزشکی را به صورت ۵ ساله ارائه میکنند. دانشگاه سیدنی یک برنامه ۴ سال برای تحصیل در رشته دندانپزشکی ارائه می­کند که برای این برنامه نیاز به مدرک کارشناسی جهت اخذ پذیرش می­باشد. دانشگاه ملبورن نیز یک برنامه ۴ سال برای متقاضیان رشته دندانپزشکی از سال ۲۰۱۱ ارائه می­کند. برای این دوره­های تحصیلی ۴ ساله الزامه داشتن کارشناسی لازم می­باشد.
     پذیرش در دانشکده ­های پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا اغلب به عنوان سخت­ترین پذیرش در میان کشورهای دیگر شناخته شده است. تنها ۱٪ از تمامی متقاضیان واجد شرایط سالانه می­توانند پذیرش دانشکده دندانپزشکی استرالیا را دریافت کنند و به تحصیل در این دانشکده ­ها بپردازند.
     شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه ­های استرالیا بستگی به دانشگاه انتخابی شما در این کشور دارد. معمولا اخذ پذیرش در دانشگاه ­های خصوصی راحت­تر از دانشگاه­ های دولتی است، اما حتما دقت فرمایید دانشگاه انتخابی مورد تایید وزارت علوم باشد. شهریه دانشگاه ­های خصوصی استرالیا معمولا بالا می­باشد. بورسیه تحصیلی در دانشگاه­ های استرالیا معمولا به افرادی با رزومه­ های بالا تعلق می­گیرد در صورت پذیرش از دانشگاه ­های استرالیا  با بورسیه در هر دانشگاهی شرایط پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا رایگان برای شما امکان پذیر میگردد.
دانشکده ­های پزشکی استرالیا
      دانشکده ها پزشکی در استرالیا علاوه بر تحصیل در مقطع پزشکی عمومی امکان تحصیل در مقطع تخصصی را نیز فراهم میکنند. همراه با تدریس علم پزشکی در دانشگاه ­های استرالیا این دانشگاه­ ها با مدیریت بیمارستان­ های مختلف می­توانند انواع عمل های بیمارستانی، خدمات بیمارستانی و یا خدمات مراکز پزشکی را نیز انجام دهند. ورود به این دانشگاه­ ها می­تواند بسته به نهاد انتخابی بسیار رقابتی باشد اگر چه اکثر مدارس در حال حاضر معیار انتخاب گسترده­ تری برای پذیرش دارند و آن شرکت در آزمون استاندارد می­باشد.
رتبه بندی دانشگاه­ های استرالیا
       رتبه­ بندی دانشگاه­ های استرالیا طیف وسیعی از سیستم ­های رتبه­ بندی از جمله رتبه QS بالا ، رتبه در تایمز، رتبه در رتبه بندی ARWU  ایالات متحده، و دارای ۵ رتبه بندی محلی می­باشد. بهترین دانشگاه ­ها در این رتبه­بندی عبارتند از دانشگاه­های ملبورن، سیدنی، و کوئینزلند، موناش، و UNSW می باشند. دانشگاه­های استرالیا دارای رتبه بندی بالایی در علوم تخصصی و شاخص جهانی می­باشد. سطح علمی دانشگاه­ های استرالیا با یکدیگر متفاوت می­باشد حتما قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود رتبه این دانشگاه در سال جاری را بیابید.
دانشگاه ملی استرالیا (ANU)
     دانشگاه ملی استرالیا (ANU) استرالیا دارای بالاترین رتبه در بین دانشگاه ­های استرالیا را دارا می­باشد، و در رتبه بندی دانشگاه­ های جهان در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ در رتبه ۲۲ قرار گرفته است. این دانشگاه در شهرستان کانبرا قرار دارد و تنها دانشگاه ایجاد شده توسط مجلس ملی استرالیا می­باشد، شش تن از فارغ التحصیلان این دانشگاه و اعضای هیئت علمی آن برندگان جایزه نوبل بوده­اند.
دانشگاه ملبورن
    دانشگاه ملبورن در رتبه بندی ۴۲ در جهان قرار گرفته است و یکی از قدیمی­ترین دانشگاه­های استرالیا است، که در سال ۱۸۵۳ تاسیس شد. هم اکنون بیش از ۴۷۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه برای هر ترم ثبت نام می­کنند، از جمله ۱۲،۰۰۰ دانشجوی بین المللی از ۱۳۰ کشور جهان نیز جزو آنها قرار دارد. این دانشگاه برای تحقیقات خود بسیار مشهور است، این دانشگاه با بیش از ۱۰۰ مراکز تحقیقاتی و موسسات دارای مخارج تحقیق بالغ بر ۸۵۰ ملیون دلار در سال می­باشد.
دانشگاه سیدنی
    این دانشگاه دارای رتبه ۴۶ مشترک جهانی می­باشد، دانشگاه سیدنی اولین دانشگاه تأسیس شده در استرالیا است (در سال ۱۸۵۰). این دانشگاه در لیست زیباترین دانشگاه­ های جهان گنجانده شده است و شامل یک چهار ضلعی ماسه سنگی نئوگوتیک می­باشد. این دانشگاه محل تحصیل پنج تن از نخست وزیران استرالیا، از جمله نخست وزیر وقت مالکوم تارنبال، می­باشد.
دانشگاه های برتر استرالیا با رتبه های خوب
دیگر دانشگاه های برتر در استرالیا (که همه در ۲۵۰ رتبه بالای جهانی قرار دارند) عبارتند از:
دانشگاه نیو ساوت ولز UNSW، (دارای رتبه ۴۹ مشترک جهانی)
دانشگاه کوئینزلند UQ، (دارای رتبه ۵۱ مشترک جهانی)
دانشگاه موناش ( دارای رتبه ۶۵ جهانی)
دانشگاه وسترن استرالیا UWA، (دارای رتبه ۱۰۲ مشترک جهانی)
دانشگاه آدلاید (رتبه ۱۲۵)
دانشگاه تکنولوژی سیدنی UTS، (رتبه ۱۹۳)
دانشگاه ولنگونگ (رتبه ۲۱۸)
دانشگاه نیوکاسل (رتبه مشترک ۲۴۵)
دانشگاه مکواری (رتبه مشترک ۲۴۷)
شهریه دانشگاه های پزشکی استرالیا
   متوسط شهریه سالانه توسط StudyinAustralia.gov.au برآورد شده است عبارتند از:
مدرک کارشناسی: A $ 15،۰۰۰ تا $ ۳۳،۰۰۰ (۱۱،۴۲۰-۲۰،۶۱۰$  آمریکا)
کارشناسی ارشد: $ ۲۰،۰۰۰ تا $ ۳۷،۰۰۰ (۱۲،۵۰۰-۲۳،۱۱۵$ آمریکا)
دکترا: $ ۱۴،۰۰۰ به ۳۷،۰۰۰ $ (۸،۷۴۰-۲۳،۱۱۵$  آمریکا)
البته شهریه از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است. دقت کنید حتما قبل از انتخاب دانشگاه تحقیقات لازم را انجام دهید و در صورتی که نمیتوانید هزینه­ ها را تقبل کنید به دنبال یک بورسیه تحصیلی باشید.
هزینه های زندگی و محل اقامت
      هنگامی که از ویزای دانشجویی برای ورود به کشور استرالیا استفاده می­کنید باید تضمین کنید که می­توانید مبلغ $ ۱۹،۸۳۰ (~ آمریکا ۱۵،۱۰۰ $) را در سال برای پوشش هزینه­های زندگی خود تقبل کنید. اگر شما در محوطه دانشگاه در خوابگاه زندگی کنید، این هزینه ها به طور معمول معادل A $ 90 تا $ ۲۸۰ (به دلار آمریکا ۷۰-۲۱۰ $) در هفته خواهد شد. شما همچنین ممکن است بخش خصوصی را برای زندگی انتخاب کنید، با اجاره حدود ۱۶۵ تا $ ۴۴۰ $ (دلار آمریکا US $ 125-335 در هفته). شما همچنین می­توانید در یک اقامتگاه، به همراه یک خانواده استرالیایی زندگی کنید، با حساب صورت حساب و وعده های غذایی معمولی و محاسبه اجاره خود ، معمولا هزینه زندگی دانشجویی در استرالیا شما در هر هفته ۲۳۵ $ به ۳۲۵ $ (به دلار آمریکا ۱۸۰-۲۵۰ $) خواهد شد.
میزان تمکن یا ساپورت مالی سفارت معمولا بسیار مهم است و شما باید الزاما قادر به اثبات آن باشید.
خوابگاه­ های دانشجویی استرالیا
      به طور کلی، استفاد از خوابگاه­ های دانشجویی به طور قابل ملاحظه ­ای برای دانشجویان بین المللی ارزان تر می­شود. تحصیل در استرالیا در مقایسه با بسیاری از مقصدهای دیگر محبوب دانشجویان بین المللی، مانند انگلستان یا ایالات متحده بیشتر مورد استقبال قرار می­گیرد. زیرا هزینه­ های زندگی در این کشور بسیار مقرون به صرفه ­تر است.
 برای اطلاع از روش مطالعه تخصصی رشته زبان اینجا را کلیک کنید.

همچنان ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: 

پیمایش به بالا