توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

امتحانات تشریحی و تستی

گروه آموزشی درخشش در زمینه مشاوره تلفنی و اینترنتی نیز فعالیت دارد. ما میتوانیم بصورت مشاوره حضوری و یا مشاوره تلفنی و اینترنتی با شما در تماس باشیم.
آماده شدن برای امتحانات تشریحی
۱.در مطالعه اجمالی خود به دنبال روال‌ها و مضمون‌ها بگردید.
٢. در مطالعه خود سؤالاتی طرح کنید که به نظرتان سؤالات مناسبی برای امتحان خواهند بود. در تهیه سؤالات خود زیاد زیرکانه در پیش‌بینی کردن سؤالات کار نکنید، بلکه سؤالاتی را در نظر بگیرید که بیشتر حاوی نکات و مطالب مهم و توضیحات مربوط به آن‌ها هستند.
توجه خود را بر روی سؤالاتی متمرکز کنید که مطالب مختلف خواندن را به هم ربط می‌دهند.
با توجه به سؤالات خود نکات علامت‌گذاری شده و حاشیه‌نویسی شده خود را دوره کنید. سؤالات خود را با توجه به تز اصلی، نکات اصلی و اطلاعات جزئی جواب دهید.
بیشتر وقت خود را صرف سازمان دادن و از نو بیان کردن اندیشه‌ها بکنید، نه اینکه تنها به دوباره خواندن مطالب علامت زده‌شده بپردازید. پاسخ دادن به سؤالات انشایی اغلب مستلزم از نو بیان کردن و بازسازی اندیشه‌ها و مضامین به راهه‌ای تازه است.
۵.مطالب را به زبان خود بیان کنید. اگر این کار را پیش از امتحان نمی‌توانید انجام دهید، احتمالاً به هنگام امتحان هم قادر به انجام آن نخواهید بود.
۶. برای به کار بردن فنون خواندن انتقادی جهت بیان طرز فکر و نظر انتقادی خود، خصوصاً در مورد دروس مربوط به علوم انسانی و ادبیات، آمادگی کسب کنید.
٧. اگر بیش از یک کتاب را در یک درس مورداستفاده قرار داده‌اید، مطمئن شوید که هر کتاب را به‌خوبی یاد گرفته‌اید و می‌توانید روابط بین آن‌ها را از طریق مقایسه و مقابله بیان کنید.
گذراندن امتحانات تشریحی
۱. ابتدا به‌سرعت تمام سؤالات را بخوانید، و توجه مخصوص به راهنمایی‌ها بکنید. وقت امتحان را برحسب اهمیت سؤالات بودجه‌بندی کنید و کمی هم وقت برای دوره کردن پاسخ‌ها منظور کنید.
٢. ابتدا سؤالاتی را جواب بدهید که در مورد پاسخ دادن به آن‌ها اطمینان بیشتری دارید.
٣. پیش از پاسخ دادن به سؤال کلمات راهنما را موردتوجه قرار دهید.
در پاسخ دادن به پرسش‌های امتحانی دقیقه همان کاری را انجام دهید که از شما خواسته‌شده است. اگر از شما خواسته‌شده است که در پاسخ خود مطلبی را تحلیل کنید فهرستی تهیه نکنید، و وقتی‌که از شما خواسته‌شده است انتقاد کنید تعریف نکنید. در نوشتن پاسخ‌های خود فقط مطالب مهم را بنویسید و یک مطلب را تکرار نکنید.
۴. اگر سؤال احتیاج به یک فرمول، شکل، یا قانون دارد، پیش از آنکه آن‌ها را فراموش کنید، آن‌ها را یادداشت کنید.امتحان پایان ترم
۵. پیش از نوشتن جواب خود به سؤالات انشایی، جواب را به‌صورت یک‌شکل بر روی ورق امتحانی منظم کنید. این شکل به شما کمک خواهد کرد تا یک جواب روشن‌تر بدهید، و جواب شما به اصلاح کردن مجدد احتیاج کمتری خواهد داشت و معلم به‌راحتی بیشتری خواهد توانست آن را تصحیح کند. و اگر وقت کافی برای تمام کردن توضیحات خود نداشتید اقلاً از طریق این تصویر جریان تفکر خود را ارائه داده‌اید.
۶. از مقایسه و مقابله‌های مناسب استفاده کنید. این کار را نه‌تنها در مورد مطالب درسی مورد ارزشیابی بلکه در مورد مطالب سایر درس‌ها و سایر مطالب نیز انجام دهید. این طریق تفکر تحلیلی را نشان می‌دهد نه‌تنها حافظه را.
۷. مرتباً به ساعت نگاه کنید و اگر پیش از اتمام وقت تمام کردید اطمینان حاصل کنید که کلیه سؤالات را جواب داده‌اید. پاسخ‌های خود را دوباره بخوانید و تصحیح کنید.
امتحانات  تستی
۱. مطالب خواندنی و یادداشت‌هایی را که از سخنرانی‌های استاد برداشته‌اید و خصوصاً آن‌هایی را که علامت گذاشته‌اید یا مطالبی را که زیر آن‌ها خط کشیده‌اید دوره کنید و مطالب مهم را یا به طریق شفاهی در پیش خود از حفظ بگویید یا بر روی کاغذ بنویسید.
٢. تعریف تمام اصطلاحات و مطالبی را که در کتاب با حروف درشت یا کج نوشته‌شده بند حفظ کنید. خصوصاً در رشته‌های علمی تعداد زیادی اصطلاح است که باید یاد بگیرید.
۳. برای دروس زبان خارجی لغات لازم را باید حفظ کنید. برای این منظور فهرست لغات را به گروه‌های کوچک تقسیم کنید و به حفظ کردن این لغات بپردازید. همچنین نکات دستوری را دسته‌بندی کنید و از طریق کاربرد آن‌ها در جملاتی که در مورد زندگی شخصی خود می‌سازید آن‌ها را یاد بگیرید.
۴. در تمام دروسی که در آن‌ها انجام محاسبات جزو لازمی به‌حساب می‌آیند. مسائل نمونه را خود حل کنید و تنها به‌مرور کردن راه‌حل مسائل اکتفا نکنید.
۵. دلایل، شکل‌ها، فرمول‌ها، و سایر نکات مهم را که ممکن است در پاسخ دادن به سؤالات امتحانی لازم باشند یاد بگیرید. برای اینکه خاطرجمع شوید که یاد گرفته‌اید سعی کنید آن‌ها را بنویسید.
۶. حتی برای امتحانات عینی ساختمان کلی مطلب را یاد بگیرید، ولی تأکید بیشتری بر روی جزئیات بنمایید. به‌احتمال‌زیاد سؤالات تز اصلی و نکات اصلی (ازجمله روابط بین اجزا، نکات اصلی، و تز اصلی) به‌عنوان یک چهارچوبی که جزئیات در آن جای خواهند گرفت مفید است. بدون آشنایی با این روابط، بسیاری از جزئیات به‌سرعت فراموش می‌شوند.)
گذراندن امتحانات تستی
۱. سؤالات را به‌طور اجمالی بررسی کنید. راهنمایی‌ها را به‌دقت بخوانید، و متوجه تعداد و نوع سؤالات باشید. وقت خود را بر طبق ارزش سؤالات برای هر قسمت بودجه‌بندی کنید.
٢. ابتدا سؤالات ساده را جواب دهید، و بعد به سؤالات دشوار بپردازید. سعی کنید تمام سؤالات را جواب دهید، مگر اینکه نمره منفی وجود داشته باشد.
٣. به سؤالاتی که ممکن است به‌عنوان راهنما برای سؤالات دیگر به‌حساب آیند توجه کنید.
۴. در سؤالات صحیح – غلط متوجه بیانات مطلق با دسته‌ای باشید. این‌ها معمولاً غلط هستند. بیانات نسبی بیشتر صحیح هستند. بیانات تعمیمی اغلب تا حدودی صحیح هستند. هرچه بیان سؤال وسیع‌تر باشد احتمال اینکه درست باشد بیشتر است.
۵. در سؤالات چندگزینه‌ای، پاسخ‌هایی را که می‌دانید غلط هستند کنار بگذارید و بدین طریق تعداد پاسخ‌ها را محدود کنید تا احتمال پیدا کردن پاسخ صحیح را بیشتر کنید. ولی همه پاسخ‌ها را حتی اگر می‌دانید که بعضی از آن‌ها غلط هستند بخوانید. بعضی وقت‌ها آخرین پاسخ همه موارد بالا است.
۶. در سؤالات جور کردنی به‌تدریج که موارد را باهم جور می‌کنید آن‌ها را حذف کنید. در این صورت پاسخ‌ها کمتر خواهند شد و احتمال کاربرد مجدد آن‌ها کاهش خواهند یافت.
۷. در موقع حدس زدن، معمولاً اولین حس شما صحیح‌ترین است. بنابراین جواب خود را در صورتی عوض کنید که مطمئن باشید پاسخی را که پیداکرده‌اید از پاسخ اول شما صحیح‌تر است.
۸. زمانی برای مرور تست بگذارید، ولی پاسخ‌ها را عوض نکنید مگر اینکه اطمینان حاصل کنید که پاسخ اول شما غلط بوده است. هرچه بیشتر بر سر یک سؤال مردد باشید، احتمال زیادتری دارد که سرگیجه بگیرید.
بعد از امتحان
وقتی‌که معلم ورقه امتحانی را به شما برگرداند، تمام اظهارنظرهای او را بخوانید. جواب‌های غلط خود را بررسی کنید و ببینید چرا آن‌ها غلط هستند، و سعی کنید که در امتحانات بعدی دیگر مرتکب این اشتباهات نشوید.
کلیات
افرادی که کاملاً به هدفشان، یعنی موفقیت در کنکور، ایمان دارند، از همین ابتدای راه باید بهترین مسیر را برای موفقیت انتخاب کنند.
  • چگونگی دست یافتن به  مدیریت زمان صحیح را بخوانید.
  • ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا