ایران شناسی

هدف و ماهیت:

سرزمین ایران به جهت جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی و ادبی همواره موضوع مطالعه برای دانشجویان و ایرانشناسان سراسرجهان بوده است. از عهد باستان و گزارش­های هرودوت گرفته تا سفرنامه ­های سیاحان و جهانگردان دوران اسلامی همگی نشانه تلاش­ها و پژوهش‌هایی است که در این راستا صورت گرفته است. موضوع ایران شناسی عبارت از مطالعه در زمینه ابعاد گوناگون تاریخ و فرهنگ و زبان و ادب ایران زمین از دوره باستان تا امروز است.گروه ایران شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران دو گرایش ایران باستان و ایران معاصر را در رشته ایران شناسی ارائه می­کند. در گرایش ایران معاصر دروس تاریخ، ادبیات و هنر معاصر ایران تدریس می­شود. در گرایش ایران باستان دروس زبان‌های ایرانی باستان و میانه نظیر فارسی باستان، اوستا، پهلوی و تاریخ و فرهنگ ایران باستان تدریس خواهد شد.

مهندس خلیلی درمورد رشته باستان شناسی می­گویند:”دانشجویان و داوطلبانی که قصد ورود به رشته ایران شناسی را دارند، باید از توانایی های مرتبط با این رشته اطلاع داشته باشند که برخی از این توانایی ها عبارتنداز:

علاقمند به مطالعه تاریخ

علاقمند به تحقیق و پژوهش

ایجاد ارتباط با گذشته ایران از نظر سیاسی، تاریخی، اقتصادی و جغرافیا”

آینده ی شغلی و بازارکار:

فارغ التحصیلان رشته ایران شناسی می­توانند با توجه به رشته تحصیلی خود به فعالیت بپردازند، برخی از مشاغل این فارغ التحصیلان عبارتنداز:

آموزش و پرورش

صداوسیما

سازمان میراث فرهنگی

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

امکان ادامه تحصیل این رشته تا مقطع کارشناسی ارشد فراهم است.