توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

راه های افزایش تراز

 

گروه آموزشی درخشش در زمینه مشاوره تلفنی و اینترنتی نیز فعالیت دارد. ما میتوانیم بصورت مشاوره حضوری و یا مشاوره تلفنی و اینترنتی با شما در تماس باشیم.
گروه اموزشی درخشش
افزایش تراز
اگر حس شکست دارید دلیل آن را در خودتان جستجو کنید. با نگاه کردن به دفتر برنامه‌ریزی می‌بینید که هر گاه ساعت مطالعه‌ی خوبی داشته‌اید، انگیزه‌تان برای شرکت در آزمون و رسیدن لحظه‌ی شروع آزمون و دیدن سؤالات جدید و نیز دریافت کارنامه بیش‌تر از هفته‌های قبل بوده است.
ممکن است اگر نتیجه‌تان مطابق تلاش شما نباشد، ناامید شوید و سختی سؤالات آزمون یا نیامدن سؤال از بخشی که شما خوانده‌اید را بهانه ‌کنید و از دفتر برنامه‌ریزی فاصله بگیرید و نوشتن کتاب خودآموزی را به روزهای بعد موکول ‌کنید.
دلیل شکست یا از بین رفتن انگیزه را در خودتان جستجو کنید.
به سؤالات زیر پاسخ دهید:  چگونه ترازمان در ازمون را افزایش دهیم
  1. آیا ساعت مطالعه‌‌تان با ترازی که می‌خواستید مطابقت داشته است؟
آیا درست است که از خود، تراز ۶۰۰۰ انتظار داشته باشم و در هفته، ۲۰ ساعت مطالعه ‌کنم؟
برای هر ترازی باید ساعت مطالعه‌ی مناسبی را با کمک پشتیبان خود و میانگین تراز آزمون‌های قبلی خود در نظر بگیرید.
  1. آیا به اندازه‌ی کافی برای هر درس وقت گذاشته‌اید و عمیق خوانده‌اید؟
خواندن مطالب سنگین در یک جلسه (حتی اگر عمقی خوانده باشید) کافی نیست. برای مطالعه‌ی یک درس آسان هم باید جلساتی را برای مرور در نظر بگیرید.
  1. آیا برای تمام درس‌هایی که انتظار درصد و تراز بالا داشته‌اید تست زده‌اید؟
حداقل یک تا دو جلسه تست برای هر درس نیاز است. برخی دانش‌آموزان کمبود وقت را بهانه می‌کنند و به جای تست زدن فقط و فقط به مطالعه‌ی درس‌ها به صورت تشریحی می‌پردازند. این اشتباهی است که خیلی از کنکوری‌ها تا رسیدن به ماه ­های آخر کنکور آن را انجام می‌دهند.
  1. آیا میزان افزایش ترازتان معقولانه و منطقی است؟

    تحلیل آزمون
  دانش‌آموزی با تراز ۴۸۰۰ نباید انتظار تراز ۵۹۰۰ در آزمون بعدی داشته باشد.
  1. آیا روش‌های مطالعه‌ی قبلی را برای درس‌هایی که از آن‌ها نتیجه نگرفته‌اید دوباره به کار گرفته‌اید؟
استفاده از روش‌های درست رتبه‌های برتر برای مطالعه‌ی درس‌هایی که تا کنون نتیجه‌ی مطلوب نگرفته‌اید یک راه میانبر برای رسیدن به نتیجه‌ای است که دیگران با طی مسیری طولانی به آن دست یافته‌اند.
اگر پاسخ شما به حداقل سه سؤال از سؤالات بالا خیر بوده است باید بدانید که سرزنش خود، کار بسیار اشتباهی است. برای رسیدن به موفقیت باید ابتدا خود را با اشتباهاتمان قبول کنیم، سپس راه درست رفع اشتباهاتمان را بیابیم.
از اصلی ترین موضوعاتی که باعث افزایش تراز داوطلبان در آزمون های آزمایشی می شود این است که هیچ گاه با کسب یک درصد بد و یا افت تراز در یک یا دو آزمون روحیه خود را از دست نمی دهند بلکه با  جدیت بیشتر و با روحیه خستگی ناپذیرتری مطالعه خود برای آزمون بعدی را شروع می کنند.
پس شما هم به جای بهانه آوردن های مختلف مثل غیر استاندارد بودن سوالات و یا سختی زیاد تست ها دنبال راهکاری برای پیدا کردن ایراد کار خود باشید تا به نتیجه دلخواه خود در آزمون های آزمایشی برسید. در مقاله زیر سعی داریم با ارائه راهکار هایی مفید و کارآمد شما را به سوی کسب تراز دلخواه تان همراهی کنیم.
راه های افزایش تراز
برای کسب تراز بالا ساعت مطالعه خود را بالا ببرید.
افزایش ساعت مطالعه
ساعت مطالعه
طبیعی است که برای کسب تراز مثلاَ ۷۰۰۰ باید ساعات مطالعه ای در حد این تراز داشته باشید. با ساعت مطالعه پایین نمیتوانید معجزه کنید و تراز خود را به مقدار قابل توجهی افزایش دهید!
به عنوان مثال با ۲۰ تا ۲۷ ساعت مطالعه هفتگی در فاصله بین آزمون ها موفق به کسب ترازهای عالی نمی شوید. برای بدست آوردن یک تراز عالی شما نیازمند برنامه مطالعاتی حرفه ای و برتر هستید.
مطمئن باشید هر چه ساعات مطالعه بیشتر و مفید تری در یک درس داشته باشید طبیعتاَ نتیجه بهتری نیز در درس مربوطه کسب خواهید کرد.
سبک و عادات مطالعاتی خود را تغییر دهید
شما باید سبک مطالعه خوبی داشته باشید، مثلا برای درسی مثل زیست‌ شناسی که ضریب ۴ در کنکور اختصاصی تجربی دارد و از طرفی بیشترین سوالات را شامل می‌شود شما باید یک برنامه خاص تهیه کنید و روزانه این درس را مورد مطالعه قرار دهید.عادات غلط مطالعه
از طرفی باید عادات مطالعاتی درستی نیز داشته باشید، مثلا شما نمی‌توانید دو درس محاسباتی و مفهومی را پشت هم مطالعه کنید، به عنوان مثال مطالعه درس ریاضی بعد از فیزیک کار درستی نیست! بلکه بعد از درسی مانند فیزیک که جنبه محاسباتی و در عین حال مفهومی دارد باید درسی مثل دین و زندگی و یا ادبیات را مطالعه کنید.
به این نکته توجه کنید که برای بعضی از دروس علاوه بر برنامه آزمون باید جداگانه نیز برنامه مطالعاتی خاص خود را داشته باشید. توصیه می شود برای دروسی مثل زیست شناسی در رشته تجربی و یا درس ریاضی در رشته ریاضی و فیزیک برنامه مطالعاتی جداگانه‌ای داشته باشید و روزانه به مطالعه کردن این دروس بپردازید.
با استفاده از روش‌های صحیح تست‌زنی تراز خود را افزایش دهید
تست‌زنی یکی از مهم ترین کارها برای موفقیت در آزمون‌های آزمایشی است. بعضی از کنکوری‌ها می‌گویند که هنوز در مبحثی به تسلط کافی روی مطالب آموزشی نرسیده‌ایم برای همین تست زنی را شروع نمی کنیم.روش های صحیح تست زدن
این کار اشتباه است، تست زنی باید همراه با حل کردن سوالات تشریحی باشد هر چقدر تعداد تست‌های آموزشی و آزمونی بیشتری برای دروس مختلف کار کنید با تیپ تست‌های بیشتری آشنا می‌شوید و بهتر از پس سوالاتی که در آزمون طرح می شود بر می ایید. در بعضی از درس‌ها مثل دروس محاسباتی درصد بالایی از موفقیت داوطلب به زدن تست های بی‌شمار بر می‌گردد.
در اینگونه دروس خواندن جزوه به تنهایی هیچ سودی برای آن ها نخواهد داشت. بر عکس در درسی مثل زیست شناسی بیشتر از تست زنی باید به مطالب کتاب درسی تسلط داشته باشید و بعد به تست زنی در حجم زیاد اقدام کنید.
برای افزایش تراز یک برنامه‌ریزی منسجم و دقیق داشته باشید
اگر چند آزمون پیاپی با یک برنامه مطالعاتی پیشرفت نکردید و افزایش تراز نداشتید، توصیه می شود هر چه زودتر برنامه خود را عوض کنید و به خاطر داشته باشید که کنکور جای آزمون و خطا نیست و باید با یک برنامه‌ریزی حرفه ای و علمی درس‌های خود را مطالعه کنید.
در برنامه صحیح درسی باید انعطاف وجود داشته باشد یعنی روز هایی تعیین شده باشد تا در صورتی که از برنامه عقب افتادید بتوانید به برنامه برسید. باید تعداد تست مشخص شود تست آموزشی از آزمونی تمایز داده شده باشد، برنامه مرور برای دروس مختلف درونش جا داده شده باشد و … پس حتما با برنامه‌ای درست در مسیر کنکور قدم بردارید.
توقع غیر منطقی از خودتان نداشته باشید!
افزایش تراز باید منطقی و معقول باشد، کنکوری‌ها نمی‌توانند به یکباره انتظار افزایش تراز ۱۰۰۰ تایی از خود داشته باشند باید گام به گام و پله به پله تراز خود را افزایش دهند.
در این راه نباید اجازه دهند ناامیدی بر آن ها غلبه کند، باید با روحیه جنگنده و ایمان قوی به خود و هدفی که دارند پیش روند.
انتخاب منابع کمک آموزشی مناسب برای افزایش تراز
هر یک از داوطلبان باید متناسب با تیپ شخصیتی خود و با توجه به نیازی که از نظر آموزشی دارند از بین صد ها منبع کمک آموزشی که در بازار موجود است منبع مناسبی را انتخاب کنند.
البته که نباید به هیچ عنوان نباید از اهمیت کتاب درسی غافل شد چرا که کتاب درسی منبع اصلی هر داوطلب است و منابع کمک آموزشی در کنار کتاب درسی معنی پیدا خواهد کرد.
دقت و وسواس به خرچ دادن در انتخاب منبع کمک آموزشی امری ضروری است چرا که اگر منبع کمک آموزشی مفید و موثر باشد به پیش برد اهداف شما در مسیر آمادگی برای کنکور کمک خواهد کرد.
برعکس اگر منبع نامناسبی را بدون مشاوره گرفتن انتخاب کنید شما را از مسیر اصلی دور خواهد کرد.
از طرفی توجه داشته باشید که بهتر است برای هر درس یک یا دو منبع مطالعاتی را انتخاب کنید چرا که انتخاب چند منبع مطالعاتی فقط باعث سردرگمی داوطلبان می شود و فایده ای برای داوطلب نخواهد داشت.
تحلیل و ارزیابی آزمون واجب تر از نان شب!
هر چقدر هم که آزمون را خراب کرده باشید، تحلیل آزمون آزمایشی از مهم ترین اقدامات بعد از آزمون است. بعد از خراب کردن یک آزمون در صورتی که اقدام به بررسی و تحلیل سوالات درست و غلط خود نکنید همین اشتباهات را در آزمون بعدی خود نیز تکرار خواهید کرد و فقط روحیه خود را بیشتر از دست می دهید.
توصیه ما به داوطلبان این است که حتما دفتری را به تحلیل سوالات آزمون های آزمایشی خود اختصاص دهید و برای تحلیل آزمون وقت ویژه ای را درنظر بگیرید.
مهم این است که تحلیل آزمون در همان روز آزمون صورت بگیرد و به روز دیگری موکول نشود.
بعد از ظهر هر آزمون برای آزمون بعدی برنامه‌‌ریزی کنید
در برنامه مطالعاتی شما باید به تفکیک هر درس ساعات مطالعه مشخص شود. باید روزهایی را برای مرور مطالب در نظر بگیرید. در هفته اول بهتر است که تمرکز بیشتری بر دروس اختصاصی نسبت به دروس عمومی داشته باشید. در فاصله دو تا سه روز به آزمون توصیه می شود تست آزمونی که زمان دار است بزنید، اینکار باعث افزایش سرعت العمل شما در تست‌زنی می شود و بی‌دقتی های شما را کاهش می دهد.
دفتر برنامه ریزی خود را به طور کامل و دقیق پر کنید
با بررسی آزمون و تحلیل کارنامه آزمون متوجه نقاط ضعف و نقاط قوت خود خواهید شد به شما در راستای جمع آوری اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می کنیم حتما دفتر برنامه ریزی خود را به طور کامل و دقیق پر کنید.
این موضوع طبیعی است که داوطلبی که به فرض عربی را به طور مجموع ۲ ساعت مطالعه کرده نمی تواند از خود انتظار درصد بالای ۵۰ داشته باشد.
با بررسی دفتر برنامه ریزی و تحلیل کارنامه آزمون آزمایشی خود می‌توانید با حفظ دروسی که نقطه قوت شماست در کنارش سعی در تقویت دروسی بکنید که به نقاط ضعفتان تبدیل شده است.
با کمی وقت بیشتر گذاشتن برای دروس که نقطه قوت شماست می توانید به تسلط ۱۰۰ درصدی در این دروس برسید و به نوعی این دروس را به سکوی پرتاب خود تبدیل کنید.
برای دروسی که نمودار سینوسی در آن ها دارید یا به بیان دیگر گاهی اوقات درصد خوب و گاهی درصد پایین کسب می کنید با افزایش ساعات مطالعه و افزایش تست‌زنی می‌توانید آن درس را نیز به نقطه قوت خود تبدیل کنید.
کنکوری‌ها در بعضی دروس ضعیف هستند به نحوی که در آزمون آزمایشی این دروس را سفید می گذارند و یا درصد های بسیار پایینی کسب می کنند برای اینکه این دروس را از این وضعیت خارج کنند توصیه می‌کنیم این دروس را در برنامه مطالعاتی روزانه خود قرار دهند و توجه ویژه ای بر روی آن‌ها داشته باشند.
رتبه های برتر چگونه تراز خود را افزایش داده اند؟
محمدحسین اعلمى رتبه‌ی ۱۴۱ منطقه‌ی ۱ رشته‌ی ریاضی کنکور ۹۴
او که در یک سال در آزمون‌های کانون شرکت کرده است، میانگین ترازش در مقایسه با میانگین تراز ۳ آزمون اول حدود۶۵۷ نمره‌ی ترازی افزایش داشته است. اولین تراز او ۶۰۵۷ بود و بیشترین آن ۷۸۰۰ بود و به طور میانگین ترازش ۷۲۹۳ بود. از اولین آزمون تا اسفندماه طول کشید تا از تراز اولیه خودش به تراز بالاتری برسد، یعنی نزدیک ۶ ماه.
محمدحسین اعلمى: طبیعی بود که نتیجه‌ی اولین آزمون من کم باشد چون با همان سطح علمی فقط به خاطر این‌که با شرایط آزمون دادن آشنا شدم در آزمون‌ دوم ۶۰۰ نمره ترازی افزایش پیدا کردم چون قبلا هیچ شهودی نسبت به برنامه‌ریزی نداشتم در آزمون‌های بعدی هم هر بار دقت می‌کردم که ببینم در کدام درس‌ها ضعف دارم و آن را برطرف می‌کردم.
ثابت نگاه داشتن درصد یک درس یا تراز هم کار ساده‌ای نیست من سعی می‌کردم با ثابت نگاه داشتن وضعیتم در یک درس (مثلا شیمی)، درس دیگر را بهبود بدهم.
من نمی‌گذاشتم درسی پائین بماند و آن را رشد می‌دادم. فیزیک را در ابتدا خوب نبودم ولی به مرور بهتر شدم دست کم اختصاصی‌ها طوری نیستند که روش خاصی برای مطالعه‌ی آن‌ها نیاز باشد بلکه باید زمان صرف آن کرد، خوب خوب مفاهیم را یاد گرفت و مرور کرد.
در مورد عمومی‌ها هم سعی کردم زمان کمتر صرف کنم یعنی من برای ایجاد تعادل بین عمومی و اختصاصی باید زمان مطالعه‌ی عمومی‌هایم را کاهش می‌دادم.
در عمومی‌ها خوب بودم و زمان آن را که کمتر کردم بهتر شد در کنکور هم ۳ تا از عمومی‌هایم را بالای ۹۰ درصد پاسخ دادم. برایم امکان‌پذیر بود که در زمان محدود به تراز خوبی در عمومی‌ها برسم و همین کار را کردم.
سعی می‌کردم برای خودم برنامه‌ریزی داشته باشم و در عین این‌که برنامه‌ام بهتر باشد وقت اضافی از من نگیرد.
فضای مدرسه‌ی ما هم رقابت بود هم رفاقت؛ می‌توانست این رقابت مخرب هم باشد ولی این‌طوری نبود؛ به مرور زمان که پیش می‌رفتیم سعی می‌کردیم روش‌هایمان را اصلاح کنیم و آن‌ها را تغییر دهیم.
اشتباهاتمان را بشناسیم و آن‌ها را کاهش دهیم و به مرور زمان اشتباهات ما کم و بازده روش‌هایمان افزایش یافت. من و دوستانم در مدرسه با هم خیلی دوست بودیم و با هم رشد می‌کردیم و افزایش تراز داشتیم با هم بالا می‌آمدیم وقتی همدیگر را در حال تلاش و رشد می‌دیدیم ما هم تلاش می‌کردیم و در نتیجه رشد می‌کردیم.
در آزمون‌ها غیبت نکردم. هرچند درست است که وقتی کسی افزایش تراز پیدا می‌کند انگیزه‌اش بیشتر می‌شود و برای شرکت در آزمون تشویق می‌شود ولی من سعی می‌کردم در هر صورت غیبت نکنم و به بخش عمده‌ای از برنامه‌ راهبردی برسم و این‌که آدم بتواند به ۱۰۰ درصد آن برسد شاید همیشه ممکن نباشد ولی حتی اگر به ۸۰ درصد آن هم ‌رسید خوب است و در هر صورت در آزمون شرکت کند. آزمون‌ها تشویقی بود که به موقع بتوانم خودم را بسنجم و برای آن‌ها آماده شوم.
چگونگی دست یافتن به  مهارت مطالعه را بخوانید.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
پیمایش به بالا