توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

روزنامه نگاری

روزنامه نگاری

هدف و ماهیت:

روزنامه ­نگار که اغلب خبرنگار نامیده می­شوند، به تحقیق و نوشتن برای روزنامه­ های ملی و یا محلی می ­پردازد.

اگر به اتفاقات و رویدادهای سیاسی، اجتماعی و یا ورزشی علاقه ­مندید و شغلی را دوست دارید که مهارت های نوشتاری در آن کاربرد زیادی داشته باشد، شغل روزنامه نگاری (خبرنگاری) مناسب شماست.
روزنامه ­نگار که اغلب خبرنگار نامیده می­شوند، به تحقیق و نوشتن برای روزنامه­ های ملی و یا محلی می­پردازد. او هر خبر و رویدادی که برای گروه ­های مختلف مخاطبان جذاب باشد را پوشش می­دهد، از جلسات شوراهای شهر و روستا و جشن­های مدرسه برای روزنامه­ های محلی تا انتخابات و رویدادهای جهانی برای روزنامه های ملی و سراسری.

بداهه گویی، مهارت ممتاز گفتاری است که خبرنگار بر اثر مطالعات و تمرین‌های بیانی به آن می‌رسد. گاهی لازم است خبرنگار از متن آماده‌ای که تهیه کرده‌است جدا شود و از خود چیزی بگوید. این لحظات غافلگیر کننده که کم نیستند، مهارت زبانی خبرنگار یا عجز او را آشکار می‌کنند. خبرنگار باید برای اینگونه صحنه‌ها آماده باشدخبرنگار / روزنامه نگار – مسیر ایرانی.

مهارت عالی نوشتاری: آشنایی با نگارش و تنظیم خبر، خبرنگار را در نوشتن متن خبر یا مخابره آن موفق می‌کند. امروزه خبرگزاریها و رسانه‌ها و بخش‌های ممتاز خبری به کلمات و واژه‌ها و عبارت‌های خبری بسیار توجه دارند. بار روانی برخی از کلمات تأثیر ویژه دارند. نگارش درست و بدون غلط و رعایت زبان معیار و ایجاز در جمله بندی مهارتی است که خبرنگار باید با آن آشنا باشد. مهارت ارتباطی از دیگر ویژگیهای خبرنگار است.

مهارت خوب گوش دادن و پرسشگری: ذهن پوینده و علاقه زیاد به افراد، مکان­ها و رویدادها – زیرا در غیر اینصورت اولا خبرنگاری برای شما خسته کننده خواهد شد و از سوی دیگر اخبار تهیه شده توسط شما از جذابیت لازم و کافی برای بینندگان برخوردار نخواهد بودعلاقه به امور و اتفاقات جاری در همه سطوح و داشتن حس کنجکاوی برای پیگیری اموری که ممکن است جنبه خبری قوی برای خبرگزاری­ها و رسانه­ها داشته باشندخبرنگار باید خبرگزاری­ های مختلف جهان بویژه غول‌های خبری جهان را بشناسد.

آینده شغلی و بازار کار:

رقابت در این شغل به خصوص در روزنامه­های سراسری بسیار زیاد است. شما می­توانید کار خود را در یک روزنامه محلی آغاز کنید. با کسب تجربه بیشتر نیز می­توانید وارد حوزه های گسترده تر و روزنامه­های سراسری شوید. البته کار در صدا و سیما نیز برای خبرنگاران فراهم است و می­توانند در این سازمان مشغول شوند.
برخی از مسایل شغل روزنامه نگاری یا خبرنگاری عبارتند از :

وجود خطرات احتمالی برای خبرنگاران مناطق جنگی یا زلزله زده و …

مستقل نبودن و وابسته بودن به جناح ­های سیاسی

پیمایش به بالا