روش مطالعه ادبیات تخصصی

 ادبیات تخصصی
     در کنکور انسانی، یکی از درس ­های مهم و تاثیر گذار این رشته است. با بررسی سوالات ادبیات تخصصی انسانی درمی­ یابیم که سوالات کنکور سال های اخیر، از حالت حفظی خارج شده و به صورت مفهومی در آمده ­اند.
با مفهومی شدن سوالات ادبیات تخصصی، دانش آموزان باید وقت بیشتری را صرف مطالعه و زدن تست­ های ادبیات کنند. از درس ادبیات تخصصی در کنکور سراسری مجموعا ۳۰ تست مطرح شده است.
با ۴ کتاب منبع که شامل: تاریخ ادبیات ایران و جهان۱و۲، آرایه ­های ادبی که از هرکدام  ۵ تست و کتاب ادبیات تخصصی انسانی که از آن ۱۵تست می ­آید و به همین دلیل است که مطالعه ادبیات تخصصی اهمیت بسیار زیادی در کنکور سراسری دارد.
درس ادبیات تخصصی در تمامی زیر گروه­ها ضریب ۲ دارد، به جز زیر گروه ۱ که شامل رشته ­های حقوق و علوم قضایی می­شود، ضریب ۴را به خود اختصاص داده است.
ادبیات تخصصی شامل بخش های قافیه و عروض(۷تست کنکور)، سبک شناسی(۴تست کنکور)، ادبیات معاصر(۳تست کنکور) و نقد ادبی (۱تست کنکور) می­باشد که در ادامه به بررسی و نحوه ی مطالعه آن می­پردازیم.
مطالعه قافیه و عروض برای کنکور انسانی  ۹۸

روش مطالعه ادبیات تخصصی

      قافیه و عروض، یکی از چالش برانگیز­ترین مباحث در رشته­ ی انسانی است و بیش­ترین تست را نسبت به مباحث دیگر ادبیات تخصصی به خود اختصاص داده است.
در مطالعه ­ی قافیه ابتدا تمامی قواعد و تبصره هارا یاد می­گیریم و به حل تمرین ­های کتاب و سپس به حل تست­های سال قبل می­پردازیم.
بهترین روش در مطالعه عروض، این است که آنرا به صورت سماعی یاد بگیریم. به این صورت که پس از خواندن شعر، بتوانیم وزن آنرا به خوبی بیان کنیم.
سپس ابیات پرتکرار کنکورهای سال قبل را حل و اختیارات شاعری و وزن آنها را مشخص می­کنیم.
این روش تاثیر بسیار زیادی در سرعت حل تست های عروض در کنکور دارد.
مطالعه سبک شناسی برای کنکور انسانی ۹۸
    در مطالعه­ ی سبک شناسی، می­توان از روش تطبیق استفاده کرد، به این صورت که برای یادگیری بهتر، سبک­ها را با هم مقایسه و ویژگی­ های هر یک را به طور کامل مطالعه می­کنیم.
در نظر داشته باشید که تست زنی در مطالعه ­ی این بخش بسیار موثر است.
مطالعه نقد ادبی برای کنکور انسانی۹۸
    نقد ادبی هم مانند دیگر موضوعات ادبیات تخصصی، نیاز به مرور زیاد دارد، چرا که به دلیل فراوانی مطالب امکان فراموش شدن آنها زیاد است.
با دسته بندی اشخاص ومطالب، می­توانید به راحتی و بدون دردسر این بخش را هم مطالعه کنید.
مطالعه تاریخ ادبیات برای کنکور انسانی۹۸
     برای مطالعه تاریخ ادبیات پیشنهاد ما این است که حتما از مطالب مهم کتاب نت­ برداری کنید و در هر روز ۱ -۲ ساعت را به مطالعه تاریخ ادبیات اختصاص دهید، زیرا مطالب فرار و اسامی آثار سخت می­باشد. در نتیجه، با تکرار زیاد این مطالب، می­توانید تمام مطالب را یاد بگیرید.