توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

روش مطالعه دین و زندگی

گروه آموزشی درخشش در زمینه مشاوره تلفنی و اینترنتی نیز فعالیت دارد. ما میتوانیم بصورت مشاوره حضوری و یا مشاوره تلفنی و اینترنتی با شما در تماس باشیم.

مرحله‌ اول در روش مطالعه دین و زندگی
در این مرحله، ابتدا یک دور از روی متن درس و آیه‌ها با دقت بخوانید هدفتان این باشد که با کلیات درس آشنا شوید (نیازی نیست که زیاد وقت برای این مرحله بزارید، کافیه فقط بدونید در مورد چه مطالبی بحث شده).
زیر نکته‌های مهم خط بکشید و نکته‌های مهم‌تر را هایلایت و علامتگذاری کنید. سعی کنید فقط از روی کتاب درسی بخوانید تا ذهنتان به کتاب درسی و مکان آیه‌ها عادت کند (تصویرسازی ای در ذهن شما شکل میگیره و تصویر اون صفحه توی ذهن شما حک میشه).
می‌توانید در مورد پیام آیات و یا نکته‌های ریز از کتاب کمک درسی استفاده کنید ولی سعی کنید حتما در کتابتان وارد کنید. میدانید چرا؟ چون وقتی که میخواهید درس رو مرور کنید یا دوران جمع بندی، شما یه منبع آموزشی معتبر و با ارزش دارید که کار شما رو آسون تر میکنه و هم با تصاویر ذهنی که از آیات و روایات دارید بیشتر ارتباط دارید و ملکه ذهنتون میشه).
 مرحله دوم در روش مطالعه دین و زندگی
پس از طی مرحله‌ اول، با کلیات درس آشنایی دارید و نکته‌های مهم را علامت زده‌اید.
در مرحله‌ دوم باید با دقت بسیار زیاد،کل مطالب درس را به صورت لایه‌ای و پاراگراف پاراگراف بخوانید (به اصطلاح باید کوچه به کوچه مطالب رو پیگیری کنید و بخوانید)؛
یعنی وقتی قسمت اول درس را خواندید در ذهنتتان مطالب آن را مرور کنید و سپس سراغ قسمت دوم درس بروید و پس از آن یک بار قسمت اول و دوم را با هم بخوانید و در ذهنتان مرور کنید.
به تقسیم‌بندی‌های مختلف، تیترها و ارتباط بین آیات و تیترها و جملات و پیام آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. هر نکته ای رو که مرتبط دیدید رو کنار صفحه به صورت مختصر و دقیق یادداشت کنید (هر تیتر و آیه ای که بیان شده، با همدیگه ارتباط دارن و این هنر شماست که این ارتباط رو چجوری رمزگذاری کنید تا با یه نگاه بتونید تست رو بزنید یا گزینه ها رو رد کنید).
سوالات دینی سال‌های اخیر به سمت مفهومی‌تر شدن و آیه‌ها و روایت‌ها و ارتباط بین جمله‌ها و آیه‌ها پیش رفته است و همین امر موجب کمی سخت‌تر شدن آنها شده است؛
مهندس خلیلی در این رابطه می افزاید: باید حتما در این مرحله طوری بخوانید که مکان آیه‌ها به همراه تیترشان و پاراگراف بالا و پایینشان کاملا در ذهن شما بماند (همشون رو مثل زنجیر توی ذهنتون مرتبط کنید تا این که وصل بشن و زمانی هم اگه این اتفاق بیفته، بهتر میتونید مطالب رو به یاد بیارید).
مسلماً از شما انتظار نداریم همان بار اول حفظ کنید؛ فقط انتظار دارم این طور که عنوان شد، مطالب رو به مرور وارد ذهنتون بکنید.
مرحله‌ سوم در روش مطالعه دین و زندگی
پس از این که یک بار دیگر با دقت جزئیات را خواندید،‌ این بار برگردید به ابتدای درس و آیه‌ها را با دقت بخوانید و حتما ترجمه‌ آن را بلد باشید. طوری بخوانید که اگر آیه را دادند بتونید موضوع آن و تیترهای مرتبط با آن آیه در متن درس را در ذهنتان بگویید (تصویرسازی و تداعی مطالبی که مرتبط هستن).
می‌توانید در این مرحله از کتاب‌های کمک آموزشی معتبر که پیام آیه‌ها یا ارتباط آیه‌ها با متن را نوشته‌اید نیز استفاده کنید و بازم تاکید می کنم اگر نکته ای رو هم دیدید سریعا در کتابتان یادداشت کنید.
 
مرحله‌ چهارم در روش مطالعه دین و زندگی
حدود چند روز بعد،‌ یک بار دیگر به همان درس بازگردید و این بار سریع‌تر آن را بخوانید (اما نه به صورت روزنامه وار و سرسری، دقت رو هم داشته باشید ولی با سرعت بالاتر نسبت به قبل).
به نکته‌هایی که در مرحله‌ی اول مشخص کرده‌اید و آیه‌ها و تیترها توجه بیش‌تری داشته باشید. حدود یک هفته بعد بار دیگر همین کار (مرور سریع‌تر نکته‌ها و آیه‌ها را مثلا برای چند درس انجام دهید تا کاملا برای‌تان تثبیت شود)، (درس هایی که حفظیات محور هستند، مرور شرط اول هست، مرور، مرور، مرور).

 

همچنان ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: 

4 دیدگاه دربارهٔ «روش مطالعه دین و زندگی»

  1. Howdy! I simply wish to give an enormous thumbs up for the great data you have right here on this post. I might be coming back to your blog for extra soon. Jacquelyn Burg Khoury

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا