توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

روش مطالعه ریاضیات انسانی

روش مطالعه درس ریاضیات انسانی
اهمیت این درس از سه جهت است:
۱- ضریب بالا و تاثیر گذار، این درس در زیر گروه یک (۱)، ضریبی معادل شش (۶) واحد و در سایر زیر گروه ها ضریبی متغیر بین نه (۹) تا دوازده (۱۲) واحد را دارا می باشد.
۲- میانگین درصد پایین کشوری؛ عده قابل توجهی از داوطلبان اصولا به سمت درس ریاضی نرفته و آن را سفید گذاشته وعده زیاد دیگر با دادن پاسخ نادرست، به درصدهای منفی در این درس میرسند! عده ای نیز به درصدهای مثبت در درس ریاضی دست پیدا کرده و از میان آن ها، کسانی که مجور ورود به رشته – دانشگاه های برتر کشور را پیدا می کنند، به درصدها قابل توجه بیش از ۴۰ درصد دست پیدا می کنند.
۳- ورود فارغ التحصیلان رشته های ریاضی و علوم تجربی به گروه علوم انسانی باعث شده تا این داوطلبان کار ساده ای برای کسب درصدهای بالا در درس ریاضی داشته و زنگ خطر را برای داوطلبان گروه علوم انسانی به صدا در بیاورند و خود را از سایرین جدا کنند؛ از این رو علوم انسانی خوانده هایی که قصد دارند به هدف خود برسند، اهمیت درس ریاضی را دریافته و لزوم توجه بیشتر به این درس را در دستور کار خود قرار داده اند.
سوالات درس ریاضیات علوم انسانی، از چهار کتاب طرح می شود
ریاضیات
ریاضیات اول دبیرستان (سال نهم)، ریاضیات سوم دبیرستان، ریاضیات پیش دانشگاهی و آمار و مدل سازی
از ۲۰ سوال درس ریاضی در آزمون سراسری، ۶ سوال از ریاضی اول دبیرستان، ۴ سوال از ریاضی سوم دبیرستان، ۷ سوال از ریاضی پیش دانشگاهی و ۳ سوال هم از آمار و مدل سازی طرح می شود.
و اما نکاتی در باب هر چه بهتر خواندن ریاضیات و پیشرفت در آن
۱- باتوجه به اهمیتی که در ابتدا برای درس ریاضی بر شمردیم، به هیچ وجه آن را کنار نگذارید؛ چرا که صفر زدن ریاضی ضربه بزرگی به رتبه آوری شماست. حتی اگر در ابتدا یادگیری آن برایتان دشوار است، نا امید نشده و ادامه دهید تا به فهم خوبی از کلیات ریاضی برسید.
۲- تمام تمرکزتان هنگام تدریس دبیر، بر کلاس و آن چه درس داده می شود باشد تا مجبور نشوید در خانه از ابتدا موضوعات را خودتان بخوانید. هم چنین هر سوالی که برایتان پیش می آید را از معلمتان بپرسید تا نکته حل نشده در ذهنتان باقی نماند.
۳- مانند هر درس دیگری، درس هر روز را در همان روز بخوانید؛ این گزاره در مورد ریاضی مهم تر هم بوده و کمک می کند تا مطالب ریاضی در ذهنتان تثبیت شده و به آسانی از خاطرتان نرود.
۴- کتاب درسی را در اولویت قرار دهید و خود را درگیر کتب کمک درسی نکنید. چرا که کتاب درس منبع اصلی است و یک داوطلب قوی بایستی ابتدائا بر تمامی مطالب کتاب درسی تسلط داشته و سپس به سراغ سایر کتب برود.
۵- پس از مطالعه مبحثی، ابتدا به سراغ حل سوالات تشریحی و به خصوص مسائل کتاب درسی بروید. زمان را نیز در این بازه حل سوال تشریحی برای خود در نظر نگیرید و فقط در پی فهم سوالات و چگونگی حل کردن آن ها باشید.
۶- فرمول ها، نکات مهم و سوالات و تست های جالب و آموزنده را در دفتری نوشته و هر از گاهی به آن سر بزنید تا مطالب برایتان به سرعت مرور شده و از یاد نروند. ضمن آن که خلاصه نویسی بدین شکل، کمک دهنده خوبی برای روزهای نزدیک به آزمون سراسری است.
۷- در حل کردن سوالات ریاضی ممارست داشته باشد؛ یعنی اگر نتوانستید سوالی را پاسخ دهید، به سرعت به سراغ پاسخ تشریحی نروید! بلکه تا می توانید به خودتان متکی بوده و برای سوال وقت بگذارید و به ذهن و دستتان فشار آورید، حتی اگر مطمئنید که راه حل را بلد نیستید. بدین صورت است که پاسخ سوال در خاطرتان باقی می ماند.
۸- به دنبال راه حل های تستی نباشید چرا که چنین راه هایی نه تنها تاثیر مثبت نداشته بلکه داوطلب علوم انسانی را گیج و گمراه می کنند.
۹- فقط به کتاب درسی و یک کتاب کمک درسی خوب متکی باشید و نه بیشتر. کسانی که چندین کتاب تست و… برای ریاضی خود تهیه کرده اند، معمولا نتیجه ای نگرفته و به علت آن که زمان ندارند همه آن ها را بخوانند، آرامش خاطر خود را از دست می دهند. در عوض شما با داشتن زمان کافی برای مطالعه نکات مهم درس ریاضی از روی کتاب درسی و کتاب کمک درسی، می توانید به تسلط مورد نیاز برسید.
۱۰- تست های ۵ سال اخیر آزمون سراسری را حتما حل کرده و مطمئن شده که نکات آن ها را یافته و بر آن ها مسلط هستید؛ چرا که شالوده سوالات در کنکورهای مختلف، کاملا یکسان است. ضمن این که در صورت دسترسی به سوالات آزمون های آزمایشی سنجش، تست های ریاضی آن ها را حل کنید؛ چون معمولا شباهت زیادی به سوالات کنکور دارند.
۱۱- سعی کنید تا دوستانی که در رشته ریاضی و یا علوم تجربی تحصیل می کنند داشته باشید تا در حین بروز مشکل، به سراغ آن ها رفته و کمک بخواهید. هم چنین سعی کنید پایه و اساس مباحثی مثل تابع، لگاریتم، احتمال و… را از آن ها آموخته تا با ذهنیت دقیق تری به سراغ این مباحث بروید.
۱۲- افرادی که زمان کافی برای مطالعه ریاضی نداشته و در پی آن هستند تا در کمترین زمان، نتیجه مناسب بگیرند، بهتر است تا به سراغ کتب ساده تر، یعنی آمار و ریاضی سوم دبیرستان رفته تا بتوانند به راحتی تست هایی را پاسخ دهند.
نکته پایانی
آن زمانی که دانش آموزان علوم انسانی با خیال راحت ریاضیات را کنار گذاشته و هیچ گونه اهمیتی برای آن قائل نبوده، سپری شده و اکنون زمانی است که بدون کسب مهارت در ریاضیات، احتمال دستیابی به اهداف بالا بسیار اندک و نادر است؛ گواه آن نیز کارنامه کنکوری های سال گذشته است. به طور مثال درصد نرمال برای دستیابی به رشته حقوق در دانشگاه علامه طباطبایی حدود ۵۰ درصد بوده و دیگر از درصدهای پایین خبری نیست!
پس از هر زمانی که این مطلب را می خوانید، به سراغ ریاضی رفته و مهارت های خود را در این درس با توجه به نکاتی که ذکر کردیم، افزایش دهید.
برای اطلاع از روش مطالعه درس عربی تخصصی اینجا را کلیک کنید.
همچنان ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: 
 با ما تماس بگیرید   ۰۲۱۸۸۳۷۹۵۹۸
پیمایش به بالا