روش مطالعه درس شیمی برای کنکور و امتحانات نهایی

روش مطالعه درس شیمی ترکیبی از حفظیات و محاسبه کردنی­هاست.

پس روش خوندن این درس هم ترکیبی است، درس شیمی، آخرین درس دفترچه است و ذهن شما خسته است. پس مهارت لازم در این درس رو داشته باشین تا بتونین در شرایط سخت هم به سؤالات جواب بدین.
١٠ نکته طلایی برای یادگیری و مطالعه درس شیمی :جدول شیمی
١- غرق شدن در جزوات درسی و کتب کمک درسی ممنوع !  کتاب درسی برای شیمی بهترین درس است. سعی کنین کتاب درسی رو به طور کامل بخونین و برای تکمیل کتاب و یادگیری مفهومی درس، از کتب کمک درسی استفاده کنین و حتماً نکات مهم رو به کتاب درسیتون اضافه کنید تا برای مرور بعد عید، بهترین منبع کتابتون باشه.
۲- برای قسمت تمرینی، حتماً از فرمول ها خلاصه برداری کنین و اونا رو زیاد مرور کنین. تست های تمرینی فراموش نشه !
۳- در متن درس، پرسش هایی مطرح شده که جواب ندارن .حتماً جواب این پرسش ها رو پیدا کنین و در کتاب بنویسین. تمامی پرسش های مطرح شده در کتاب مهم هستن و بارها در تست های کنکور مطرح شده اند.
۴- ایجاد علاقه : بدون نگاه کردن به توضیح درس، اول عنوان هر قسمت رو بخونین و سعی کنین مطالبی که سر کلاس یاد گرفتین رو به یاد بیارین و برای خودتون پرسش مطرح کنین. بعد به دنبال جواب سؤالتون توی متن بگردین. این جوری مطالب به خوبی توی ذهنتون تثبیت میشن.
۵- شکل­ها و نمودارها بسیار مهم هستن : حتماً اون ها رو با دقت بخونین و به ذهنتون بسپارین! حاشیه های کتاب، حکم متن درس رو دارن! حتماً اونا رو با دقت بخونین!
۶- بعضی تست­های کنکور محاسباتی هستن. این تست ها شامل اعداد اعشاری میشن که قابل ساده کردن نیستن و وقت گیر محسوب میشن. اگر از این تیپ تست­ها زیاد تمرین کرده باشین، سر آزمون میتونین تو زمان مناسب جواب بدین.اگه مهارت لازم تو این مسائل رو داشته باشین، حل این مسائل از سؤال­های مفهومی و مبهم آسون­تر هست !! پس تمرین فراموش نشه !!
۷- در این درس خلاصه نویسی خیلی مهم است.حتماً موقع خوندن درس، نکات مهم رو با رنگ­های مختلف برای خودتون مشخص کنین.
تذکر: حواستون باشه که موقع مرور و جمع بندی باید هر کتاب رو تو کمترین زمان مرور کنین. پس اگه نکات مهم مشخص باشه، هم چشمتون به نکات عادت میکنه و هم زمان کمی روی مرور میذارین و میتونین چندین بار مرور کنین!
۸- قسمت های ” بیشتر بدانید ” به ٢ بخش تقسیم میشن :
   الف- بعضی ها مکمل درس هستن و برای کنکور مهم هستن و خوندن اونا مهم هست. مثل: نظریه اسید و باز لوئیس.
   ب-  بعضی از بیشتر بدانیدها برای اطلاعات عمومی هستن و اهمیت چندانی ندارند.
   حتماً با توجه به سؤالات کنکورهای گذشته، تشخیص بدین کدوم بیشتر بدانید مهم هست.
۹- مرور برای درس شیمی، مرور از اهم واجبات است. اگه مرور نکنین، زحمتتون هدر میشه ! پس حتماً با خلاصه نویسی درست، زمان مرور رو کم و تعداد مرور رو زیاد کنین. تست های مروری فراموش نشه !

ارتباط با ما