شیوه مطالعه درس عربی اختصاصی
 اهمیت ساختار کتاب درسی در روش مطالعه عربی اختصاصی:
      در سال­های اخیر شاهد تغییرات اساسی در ساختار کتب درسی کتابهای عربی بوده­ ایم، تفاوت دیدگاه در تدوین کتاب­های جدید دبیرستانی در مقایسه با کتاب­های قبلی به وضوح مشاهده می­شود. به این صورت که در کتب جدید در تدوین قواعد سعی شده است آموزش قواعد در خدمت فهم عبارات و درک صحیح متون به زبان عربی باشد.به همین جهت از ذکر جزئیات و حوادثی غیرضروری در قواعد پرهیز شده است. برای مثال در آموزش افعال معتل بر این است که دانش ­آموز بدون توجه به قواعد پیچیده اعلال، صیغه­ های مختلف را بشناسد تا در ترجمه دچار مشکل نشود.
ساختار سوالات عربی اختصاصی در کنکور سراسری
   به وضوح مشاهده می کنید که به مرور زمان، تعداد سوالات ترجمه و تعریب و تجزیه و تحلیل و درک مطلب افزایش یافته است پلی میان مفاهیم تشریحی و کاربردهای تستی عربی از درس هایی است که بسیاری از دانش آموزان با آن مشکل دارند. اکثر آنها می­گویند: ما مشکلی در فهمیدن دستور زبان عربی نداریم به اصطلاح درس را به صورت تشریحی خوب یاد می­گیریم ولی نمی­دانیم چرا هرچه خوب درس می­خوانیم نمی­توانیم خوب تست بزنیم.واقعیت آن است که نحوه سوالات عربی اختصاصی در کنکور سراسری در دو سه سال اخیر با سالهای قبل به طور مشخصی تغییر و تحول یافته است. کافی است نگاهی به بودجه بندی سال چهارم که در جدول بالا آمده است مگاهی بیندازیم:
واقعا مشکل کجاست و چگونه مشکل روش مطالعه عربی اختصاصی حل می شود؟ آیا مشکل با داشتن یک جزوه مناسب تشریحی حل می شود و یا حجم بالای کار تستی می تواند راه حل مناسب باشد؟
مهندس خلیلی جواب این سوال را اینگونه دادند:”واقعیت آن است که ما جزوات تشریحی خوب کم نداریم. تست زدن بی­برنامه و بی­هدف نیز مشکل را حل نمی­کند بلکه مشکل اصلی این است که دانش آموز نمی­داند چگونه باید میان مفاهیم ذهنی خود و آنچه بطور تشریحی آموخته است با کاربردهای تستی آن پیوند برقرار کند. در واقع اشکال اصلی عدم ایجاد پل ارتباطی میان مباحث تشریحی و کاربردهای تستی است.”
   از شروع کار تا زمانی که تسلط کافی بر قواعد عربی پیدا کنید، باید یک ساعت و ۱۵ دقیقه صرف مطالعه جزوه قواعد خود کنید. برای اینکه وقتی به تست­های قواعد رسیدید، بتوانید در زمان معین شده، به طور صحیح به سؤالات پاسخ دهید، باید قواعد را به طور کامل بدانید.
نکته کلیدی روش مطالعه عربی اختصاصی “زمان بندی”
      یعنی بتوانید مفعول مطلق را تعریف کنید؛ اسامی غیرمنصرف را نام ببرید؛ بدانید کدام کلمات ملحق به جمع مذکر سالم هستند؛ و یا با تمیز کم خبری و استفهامی چه تفاوتی دارند؟ مثل کتاب دین و زندگی، باید قواعد عربی را حفظ باشید. اینکار کمی سخت ولی بسیار کلیدی است.
در ۱۵ دقیقه بعدی، ۲۵ تست بزنید. این تستها می­توانند جامع یا موضوعی باشند. البته عموماً تستهای موضوعی وقت کمتری میگیرند و میتوانید تست بیشتری بزنید. مهم این است که بتوانید به زمان توجه کنید و خود تان را عادت دهید که هر ۲۵ تست را در ۱۵ دقیقه بزنید.
چراکه شما در جلسه کنکور فرضاً برای ۲۵ تست عربی عمومی، ۲۰ دقیقه فرصت دارید که اگر ۵ دقیقه زمان استرس و سایر مشکلات را از آن کم کنیم، ۱۵ دقیقه برای شما زمان بسیار مطمئن و دقیقی است. اگر تمرین خود را به اینصورت ادامه دهید و پس از پایان ۱۵ دقیقه هر تعداد تست که مانده بود را رها کنید، کمکم به این توانایی میرسید.
در ۱۵ دقیقه بعدی باید تستهایی را که زده اید، تحلیل کنید. تا بدانید کدام یک را درست یا غلط زده اید و چرا؟ این تحلیل بسیار مهم است و اگر انجام نشود، تست زدن شما را هم بی فایده میکند.
اکنون تنها ۱۵ دقیقه وقت دارید که باید در آن، لغت و معنی بخوانید. از کتاب عربی ۱ شروع کنید. هرشب هر اندازه که میتوانید، بخوانید. با اینکه عربی ۱ در زمره منابع کنکور نیست ولی بسیاری از لغات آن در کتابهای عربی ۲ و ۳ و پیش به کار رفته و لذا کتاب بسیار مهمی است.
روش مطالعه سوالات ترکیب عربی اختصاصی
در ترکیب هم توصیه میکنیم از کتاب سال اول شروع کنید. متن این کتاب سرشار از نکات مهم ترکیبی است که در دیگر کتابها تکرار نشده، ولی بسیار مهم هستند. توجه داشته باشید که هر چند وقت یکبار، متون ترکیب شده خود را با یک منبع معتبر مقایسه کنید تا اشکالات آن را بفهمید.
زمان مطالعه کافی برای عربی اختصاصی
    همانطور که گفتیم که برای پاسخگویی کامل به سؤالات عربی اختصاصی لازم است اطلاعات شما از ترجمه و قواعد، به یک میزان و به اندازه کافی باشد. در غیر این صورت، نمیتوانید آنچه را که در قسمتهای مختلف فراگرفته اید، به طور صحیح در تستها پیاده کنید. برای همین هم توصیه ما این است که هر دانش­آموز حتماً شبی ۲ ساعت را به مطالعه عربی اختصاص دهد.  شما باید حتماً یک جزوه خوب از قواعد عربی داشته باشید. در بعضی از کتاب های آموزشی، به نحو بسیار جامع و روشنی قواعد عربی را دسته بندی کرده و آموزش داده اند. هدف ما از این پیشنهاد این است که اهمیت یادگیری دقیق قواعد را به خوبی نشان دهیم. برای اینکه وقتی تست عربی را میبینید، به راحتی هدف طراح را از طرح سؤال درک کرده و به درستی به آن پاسخ دهید، باید قواعد را حفظ باشید و تعریف همه آنها را کلمه به کلمه بدانید. لذا در اوایل مطالعات خود در این زمینه، هر چه قدر بیشتر روی آن وقت بگذارید، موفقتر هستید. توصیه ما یک ساعت است.
تست عربی اختصاصی را چگونه بزنیم ؟
در این ساعت، کتاب و یا جزوه خود را مثل کتاب دین و زندگی بخوانید و حفظ کنید. هر قدر که مسلط شدید، از این زمان بکاهید و به زمان ترکیب کردن کتابهایتان که در ابتدا ۱۵ دقیقه است، اضافه کنید. برای ترکیب هم کتاب نهم شروع خوبی است. کم کم به کتابهای دهم و یازدهم و دوازدهم هم میرسید.  در ادامه، ۱۵ دقیقه تست میزنید که ۲۵ سؤال در هر بار باید پاسخ داده شود. اگر وقت کم آوردید، نگران نشوید و به خودتان هم لطف نکنید و وقت اضافه هم ندهید، بلکه تمرین کنید و مطمئن باشید در مدت کوتاهی به این سیستم عادت میکنید و این مهارت در کنکور به شما بسیار کمک خواهد کرد.
تحلیل تست ها
با این روش میتوانید مطمئن باشید که در کنکور وقت کم نخواهید آورد. تحلیل تستها هم امری لازم و ضروری است. به عبارت دیگر، اگر تست­هایی را که زده ­اید (درست یا غلط) تحلیل نکنید، آن تست­ها هیچ ارزشی نخواهد داشت و چیزی بر آموخته­های شما نخواهد افزود. در تحلیل تست­ها به پاسخنامه که بهتر است تشریحی باشد، رجوع کنید و درستی و نادرستی هر یک از گزینه ­ها را بررسی کنید. حتی اگر اینکار بیشتر از ۱۵ دقیقه هم وقت گرفت، انجامش دهید. ارزشش را دارد.
آخرین نکته در روش مطالعه عربی اختصاصی
آخرین نکته­ای که لازم است از همین ابتدا درباره روش مطالعه عربی اختصاصی گفته شود این است که: «هرگز در هیچ درسی به خود مغرور نشوید و به ویژه در عربی از غرور بترسید». تجربه نشان داده است که دوستان خوبی که از مهرماه شروع به اجرای شبی ۲ ساعت عربی با این مراتب میکنند، در اواخر بهمن و اسفندماه، با رشد درصدهایشان مواجه میشوند و اگر چند بار هم صد بزنند، عربی را میبوسند و کنار میگذارند تا کمی به ریاضی و ادبیات و … برسند.
اما همین تجربه هم بارها و بارها افرادی را دیده است که با معلومات بسیار بالا، پس از چند هفته رهاکردن عربی، همه را فراموش کرده­اند و افت شدید درصدهایشان در ایام نزدیک به کنکور، استرس شدیدی برایشان ایجاد کرده است.
شما می­توانید جهت مشاوره روش مطالعه عربی اختصاصی ، برنامه ریزی کنکور سراسری انسانی سال ۹۸، آشنایی با برترین منابع آموزشی و تستی عربی اختصاصی از طریق تلفن ثابت با شماره ۰۲۱۸۸۳۵۹۵۹۸ تماس بگیرید.
برای اطلاع از روش مطالعه درس ریاضی تخصصی علوم انسانی  اینجا را کلیک کنید.
همچنان ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: 
 با ما تماس بگیرید   ۰۲۱۸۸۳۷۹۵۹۸