روش مطالعه درس فیزیک

خلاصه کردن، نت برداری، هایلایت کردن
    خلاصه‌نویسی و نت برداری موارد مهم در فیزیک، خیلی میتونه به شما کمک بکنه و راه رسیدن به موفقیت شما رو خیلی هموارتر بکنه البته اگه واقعا به روش هایی که میگیم خدمتتون، کامل و درست اجراییش بکنید. بعد از عید و زمان جمع بندی می تونید مراجعه کنید به مجموعه گنج جمع آوری شده توسط خودتون که در طول مدت مطالعتون اونا رو یادداشتشون کردید، بعد از این که خلاصه نویسیاتون رو مرور کردید میتونید برید و تست همون مبحث رو بزنید.
کتاب های کمک آموزشی و کتاب های تست درس فیزیک: مرجع اصلی برای کلیه درسا، کتاب درسی هست، چون طراحای سوال هم از مطالب کتاب استفاده میکنن. پس بی خودیخودتون رو غرق در کتابای متنوع و حجیم فیزیک نکنید، نمی گیم کتاب کمک آموزشی نداشته باشیدا، نه، داشته باشید و ازش استفاده بکنید ولی همون اول نرید سراغش، بلکه اول کتاب درسی رو خوب بخونید، ایرادات خودتون رو از اساتید خودتون بپرسید و اگر هم امکانش رو ندارید از اساتید بپرسید می تونید از کتابای کمک آموزشی استفاده بکنید. مهم اینه که هیچ چیزی رو بدون جواب نذارید توی کتابتون بمونه، چون امکان اومدنش توی کنکور هست. در کل تمرکزتون رو روی کتاب درسیتون بزارید و یه کتاب کمک آموزشی و تستی مناسب و جامع.
بالا بردن میزان سرعت و دقت و مدیریت زمان در فیزیک:برای این که بتونید تستای فیزیک که محاسباتی هستن رو به خوبی بزنید، باید سرعت تست زنی خودتون رو بالا ببرید، حالا میگید چجوری؟ با تمرین و مرور مستمر و تست زدنای زیاد و بعد از تست زنی رفع اشکال کردن و به دنبال پیدا کردن جواب تست بودن، همه اینا باعث میشه هم سرعتتون بره بالا و هم دقت تست زنی شما کیفیتش بیشتر بشه. حالا از فردا نرید سراغ تست زدنای زیاد مثلا یه روز ۲۰۰ تا تست بزنید و بعدش بگذره تا یه ماه دیگه ها، نه اصلا، این روش غلطه، برای خودتون برنامه بچینید که دو روز یکبار حداقل ۴۰ الی ۵۰ تست استاندارد متنوع بزنید و هر دفعه هم خودتون رو موظف بکنید که سرعت تست زنیت تون رو بالا ببرید.
فیزیک پیش دانشگاهی بخش اول و بخش دوم: فیزیک دوازدهم بخش اول مباحثی داره که نیاز بیشتری به تمرین و تکرار داره و لازمه که تستای این بخش رو بیشتر کار بکنید، چون محاسباتی و وقت گیر هستن، با تمرین و تست زنی مستمر میتونید از پس این بخش هم بر بیاید. پیشنهاد میکنم که قبل از تست زنی، یه مرور اجمالی به خلاصه نویسی های خودتون داشته باشید و بعد از اون سراغ تست زنی برید. اما پیش‌دانشگاهی بخش دوم مباحث حفظی داره و تا اون جایی که میتونید از روی متن کتاب بخونید و خوب یاد بگیرید و حفظش کنید (مرور، نت بردای، هایلایت، خلاصه نویسی).
 نکات مهم و کلیدی در تست زنی فیزیک: اگر در کنکورهای آزمایشی و یا حتی کنکور اصلی،‌ مشاهده کردید که یه سؤال فیزیک یا هر درس دیگه ای که دارید، وقت‌گیر است و یا محاسباتی هستش، اون سوال رو بذارید کنار و کنار سوالش یه دایره بکشید، این کار رو تکرارش کنید در آزمونای آزمایشیتون تا بهش عادت کنید چون بعضی تست های درس فیزیک خیلی وقت‌گیر هستند. این رو هم بازم با تاکید فراوان اضافه می‌کنیم که حتما سرعت و دقت حل سوالات و تست های فیزیک رو با تست‌ زدن های زیاد و متنوع بالا ببرید و خیال خودتون رو از نظر سرعت راحت کنید البته این رو هم باید بگما که تموم تلاشتون رو بکنید که دقتتون پایین نیاد، مهم‌ترین اصل در فیزیک همین افزایش سرعت بدون این که کاهش دقت داشته باشید اهمیت داره.
به نکته‌های زیر حتما توجه کنید
·     اولا برای مطالعه فیزیک، متن کتاب رو با دقت مطالعه بکنید و کامل مباحثش رو بفهمید و بعدش سراغ تمرین­ها و مثال­ها و کمک درسی خودتون برید.
·     زمانی که در منزل دارید تست حل می کنید، اصلا از ماشین حساب استفاده نکنید، چون سر جلسه کنکور که ماشین حساب ندارید، پس از همین الان باید با تمرین و حل مسائل به صورت ذهنی، خودتون رو عادت بدید به این روش، که اگر بتونید تستای زیادی بزنید، سرعت و دقتتون هم بالا میره و از خیلی از دانش آموزای رقیب خودتون جلو میفتید.
·     بعد از این که مطالعه کردید، خلاصه برداری کردید، مرورشون کردید، حالا میتونید به سراغ تست زدن برید با خیال راحت (منظورمون این نیست که همه رو یکدفعه در یکروز بزنید). این قدر تست تمرین کنید تا روی موضوع مسلط بشید و حرفه ای بشید تو اون موضوع. در این مسیر پیش رو لازم هست که صبر داشته باشید و تغییر یهویی و یک شبه انتظار نداشته باشید، آهسته و پیوسته میتونید تغییر رو در خودتون احساس کنید.
·     بعضی مواقع ایرادی نداره که شما برای تست زنی به سراغ تستای قبلی و زده شده برید، تازه این کار در بعضی مواقع باعث زیاد شدن سرعت تست زنی شما هم میشه، هم سرعتتون رو میبرید بالا هم باعث میشه مباحث اون موضوع رو هم مرور کنید (البته یه شرطی داره که: سوال رو کامل بخونید، جواب رو از اول تا آخر به دست بیارید و فرمول ها رو توی ذهنتون مرورش کنید، این رو به یاد داشته باشید که ما به دنبال این هستیم که شما اون موضوع رو کاملا مسلط بشید نه این که چشم بسته تست بزنید که اونم تستای از قبل حل شده رو).
·     به نظرم نیازی نیست که فرمولای متنوع رو از کتابای مختلف حفظ کنید، بلکه باید شما آن قدر مسلط باشید که بدونید برای حل یک تست از چه فرمولی استفاده بکنید و از همه مهم تر نحوه حل کردن اون تست و زدنش هست که باید آموزش ببینید و تمرینش بکنید (شناسایی مبحث + مرور فرمول های مربوط به موضوع در ذهن + جاگذاری اطلاعات تست = حل تست و رسیدن به جواب).

ارتباط با ما