علوم آزمایشگاهی

هدف و ماهیت:

علوم آزمایشگاهی یکی ازشاخه­های علوم پزشکی است که بیشتر به آنالیز آزمایشگاهی خون ،مایعات و بافت­های بدن انسان با هدف تشخیص بیماری، پیگیری درمان و حفظ سلامت افراد جامعه سر وکار دارد. دانشجویان ضمن کسب دانش نظری در زمینه آسیب­شناسی وعلت بروز بیماری­ها وتغییرات ناشی از آن­ها به صورت تخصصی با عملکرد آزمایشگاه های تشخیص طبی ، تجهیزات و دستگاه های پیچیده الکترونیکی و کامپیوتری مورد استفاده در این آزمایشگاه­ها، اصول نمونه برداری از نمونه­ های بیولوژیک مانند خون و ادرار و…. آشنا می­شوند.

امروزه با توجه به پیشرفت روش­ها و تجهیزات آزمایشگاهی وانجام آزمایشات متنوع­تر ، نقش علوم آزمایشگاهی در تشخیص، درمان و پیشگیری بیماری­ها روز افزون شده است.

توانایی­های مورد نیاز و قابل توصیه:

داوطلبان این رشته باید به دروس شیمی ، زیست و کار با دستگاه­های آزمایشگاهی علاقه­مند باشند.همچنین داشتن صبر وحوصله زیاد وتوان روحی مناسب برای فعالیت در این حوزه الزامی می­باشد.علاوه بر آمادگی روحی ،آمادگی بدنی و سلامت جسمی لازم برای فعالیت در آزمایشگاه را دارا باشند .

امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری با گرایش­های بیوشیمی ، انگل شناسی، سم شناسی، دارو شناسی، بیوشیمی، باکتری شناسی،ایمنی شناسی، باکتری شناسی، میکروب شناسی وهماتولوژی وجود دارد.

آینده شغلی و بازار کار:

دانش آموختگان دوره کارشناسی رشته علوم آزمایشگاهی علاوه بر رشد شخصیتی و تفکر علمی که طی دوره آموزش کسب نموده اند قادر خواهند بود آزمایشات بالینی تحقیقاتی و خدمات وابسته را در مراکز زیر بعنوان کارشناس انجام دهند.

۱-            آزمایشگاهای بالینی بیمارستانهای دولتی و خصوصی

۲-            آزمایشگاههای مراکز بهداشتی

۳-            آزمایشگاههای تشخیص طبی خصوصی

۴-            انستیتوها و مراکز تحقیقاتی و آموزشی

۵-            کارخانجات تولید وسایل و مواد آزمایشگاهی

۶-            شرکتهای پخش فراورده های بیولوژیک و آزمایشگاهی

۷-            آزمایشگاههای پزشکی قانونی

۸-            آزمایشگاههای سازمان انتقال خون.