توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

علوم قضایـی

علوم قضایی

هدف و ماهیت:

کارشناسی علوم قضائی در جهت دسترسی به این هدف مهم تنظیم شده است و در آن تلاش شده که در عین رعایت دروس عمومی و دروس تخصصی مصوب رشته حقوق، با افزودن تعدادی واحد فقهی در برنامه درسی و تعدادی واحد عربی به عنوان دروس پیش‌نیاز، دانش‌آموختگان تسلط نسبی بر موازین فقهی پیدا کنند.

جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه موفقیت در این رشته است. مهندس خلیلی می­گویند:”همچنین یک دانشجوی علوم قضایی برای این که در رشته خود موفق گردد لازم است به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد چون منطق حقوقی شباهت­های زیادی به منطق ریاضی دارد.”

فرصت های شغلی:

فارغ‌التحصیلان این رشته توانایی‌های لازم را برای تصدی امر قضا در محاکم جمهوری اسلامی ایران پیدا می‌کنند. علاوه بر این چون دانشجویان علوم قضایی، کلیه‌دروس تخصصی رشته حقوق را نیز مطالعه می‌کنند،‌ می‌توانند موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان حقوق را نیز داشته باشند. این رشته از هر سه گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی،‌ علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد.

هدف اولیه از تشکیل دوره کارشناسی علوم فضائی تربیت نیروی کارآمد جهت تصدی مشاغل قضائی در قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران می باشد.

با توجه به هدف اصلی از تشکیل این دانشکده، فارغ التحصیلان آن توانائی­های لازم را برای تصدی امر قضا در محاکم جمهوری اسلامی ایران پیدا خواهند کرد، علاوه بر این با توجه به اینکه دانشجویان دانشکده کلیه دروس تخصصی رشته حقوق را همانند دانشجویان دانشکده­های حقوق سراسر کشور مطالعه می­کنند، برای مشاغل زیر نیز درست مثل دانش آموختگان حقوق توانایی خواهند داشت :

در مسائل تحریر دعاوی که شامل بازپرسی و دادیاری است.

در مسائل تحریر ادله مانند معاینه محل و استماع گواهان محلی و استماع اظهارات متداعیین معذور از حضور در دادگاهها به دلایل مختلف از قبیل مرض و غیره.

در ادارات تسویه ورشکستگی و سرپرستی محجورین فنی و حقوقی.

در ادارات اجرای احکام (مدنی و کیفری)

در ادارات ثبت اسناد و املاک

در دفاتر اسناد رسمی به صورت سردفتر و دفتریار

در وکالت دعاوی خصوصی و دولتی (داخلی و خارجی)

در تنظیم قراردادهای اقتصادی و بازرگانی داخلی و خارجی که تخصص لازم دارد.

مشاوران حقوقی (کارشناسان حقوقی در وزارتخانه ها و موسسات دیگر دولتی)

پیمایش به بالا