توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

علوم و مهندسی جنگل

علوم و مهندسی جنگل

هدف و ماهیت:

ایران، اگر چه از نظر ذخایر منابع طبیعی نظیر نفت، گاز، برخی سنگهای معدنی و … جزء چند کشور برتر جهان است اما از نظر سطح زیر پوشش جنگل­ها بنا به اطلاعات موجود در ویکی­پدیا در سال ۲۰۰۷ در رتبه ۴۸ ام دنیا قرار داشته است. این واقعیت، ضرورت محافظت از سرمایه گران­بهای جنگل را در ایران نشان می­دهد.

 

اهمیت این موضوع وقتی بیشتر روشن می­شود که بدانیم نزدیک به یک چهارم وسعت کشور را بیابان­ها تشکیل داده و از این رو کشور ما با مشکل مهم و حیاتی فرسایش خاک نیز رو به روست؛ چرا که این فرسایش، مشکلات اقتصادی بسیاری را در کانون‌های بحرا

نی کشور ایجاد کرده و تنها راه مبارزه با آن، احیای پوشش گیاهی مناطق بحرانی و حفظ و صیانت از جنگل‌ها است که این کار وظیفه متخصصین جنگلداری است.

رشته علوم و مهندسی جنگل مجموعه‌ای از علوم و فنون است که برای شناخت جوامع مختلف جنگلی و آگاهی از کیفیت و کمیّت آنها، تربیت، پرورش و بهره‌برداری مستمر از تولیدات جنگلی، روش‌های مختلف قطع و حمل درختان قطع شده، جاده‌سازی درجنگل و مهمتر از همه، حفاظت،‌ احیا و توسعه مناطق جنگلی به عنوان تعدیل و تنظیم کننده شرایط آب و هوایی و خاکی و منبع تولید کننده چوب به کار گرفته می‌شوند. کاهش فرسایش خاک، فراهم ساختن زیستگاه‌های حیات وحش و تعبیه چراگاه برای دامها به منظور کاهش فشار وارده بر بافت گیاهی جنگل از مهمترین وظایف متخصص جنگلداری است.

توانایی مورد نیاز و قابل توصیه:

گرایش جنگل­داری به افرادی خلاق و فعال نیاز دارد، زیرا این رشته دارای ابعاد مختلف زیستی،‌ فنی مهندسی و اقتصادی است. داوطلب این رشته باید به کار در محیط جنگل و به دروس پایه مثل ریاضی،‌ فیزیک، زیست شناسی و شیمی علاقه­مند باشد.

آینده ­ی شغلی و بازارکار:

فارغ التحصیلان رشته علوم و مهندسی جنگل می­توانند با توجه به رشته تحصیلی خود وارد بازار کار شوند برخی از مشاغل این فارغ التحصیلان عبارت است از:

  • نقشه­برداری از جنگل
  • بررسی و مطالعه طرح­های جاده سازی
  • تامین نیازهای نهالستان­های جنگلی
  • همکاری با سازمان­های مربوط
  • بهره برداری از جنگل­ها
  • شهرداری­ها
  • سازمان مراتع
  • سازمان پارک­ها و فضای سبز

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

امکان ادامه تحصیل این رشته تا مقطع دکتری وجود دارد

پیمایش به بالا