فیزیـک مهنـدسـی

هدف و ماهیت:

فیزیک مهندسی رشته­ای برای پیوند فیزیک محض و علوم مهندسی است. پیوند برقرار کردن بین این دو رشته، در چند دهه اخیر منجر به پیشرفت­های شگرفی هم در تولید علم و هم در تکنولوژی شده.

اساسا دلیل به وجود آمدن این رشته تربیت افرادیست که با آشنایی با دروس علوم پایه و توانایی کاربردی بتونن بین علم و تکنولوژی ارتباط برقرار کنند که در کشورهای صنعتی تا حد زیادی به این هدف دست پیدا کردند.

فیزیک مهندسی، مباحث پیشرفته فیزیک کاربردی و روش­های استفاده از آن­ها در صنعت را مورد مطالعه قرار میدهد. هدف از این رشته آماده سازی فارغ التحصیل­هایی است که علاوه بر دانستن فیزیک و مباحث پیشرفته آن با کاربردهای فیزیک هم آشنا باشند و توانایی مهندسی و ارائه طرح­های صنعتی در زمینه فیزیک جدید را داشته باشند.

فیزیک مهندسی دارای سه گرایش حالت جامد، پلاسما، لیزر و اپتیک است.

حالت جامد:

حالت جامد یکی از گسترده‌­ترین شاخه‌­های فیزیک است. این شاخه درباره چگونگی تشکیل مواد با در نظر گرفتن تمام جزییات حاکم بر طرز قرار گرفتن اتم­ها بحث می­کند. خواص فیزیکی هر گونه جسم فیزیکی (فلز و یا غیر فلز)، مورد بحث این شاخه است.

پلاسما:

پلاسما گاز شبه خنثایی از ذرات باردار و خنثی است که رفتار جمعی از خود ارائه می­دهد. واژه پلاسما به گاز یونیزه ‌شده‌­ای گفته می­شود که همه یا بخش قابل توجهی از اتم‌­های آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یون­های مثبت تبدیل شده باشند. یا به گاز به شدت یونیزه‌ شده‌­ای که تعداد الکترون‌­های آزاد آن هستند تقریبا برابر با تعداد یون ‌های مثبت باشند، پلاسما گفته میشود.

لیزر و اپتیک:

لیزر از پرتوهایی است که در صنعت، پزشکی، هنر و … به خوبی به کار گرفته میشود و بر اثر تقویت نور گسیل شده القایی به دست می­آید. دانش اپتیک و لیزر پیشرفت های فراوانی در دهه‌­های اخیر داشته‌. با توجه به آینده درخشان و کاربردهای روز افزون آن، تربیت کادر متخصص که آشنا به زیر بناهای نظری و مسلط به مبانی عملی باشند، لازم به نظر میرسد. دوره کارشناسی مهندسی اپتیک و لیزر به منظور آموزش مبانی علمی اپتیک و کاربرد آن در تجهیزات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری تدوین شده‌. در فناوری پیشرفته و به ویژه در صنایع دفاعی، تولید، انتشار و به کارگیری نور، آشکار سازی آن در نواحی مختلف بینایی و بر همکنش نور با ماده مسئله­ های مهمی هستند. در این راستا به متخصص­ هایی که بتوانند همکاری لازم را در طراحی و محاسبات ساخت و نگهداری تجهیزات اپتیکی، اپتو الکترونیکی و لیزری به عهده بگیرند، به شدت احساس میشود.

درس های رشته فیزیک مهندسی

مجموعه درس­های اختصاصی  مشترک همه گرایش ها و درس های اختصاصی هر گرایش رشته فیزیک مهندسی عبارتند از: ریاضی عمومی، فیزیک عمومی، شیمی عمومی، معادلات دیفرانسیل، رسم فنی، ، مکانیک تحلیلی، فیزیک آماری، فیزیک مدرن، اپتیک، مکانیک کوانتوم، مغناطیس، الکترومغناطیس، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، نیمه هادی­ها، پلاسما، سیستم­های تشخیص پلاسما، سیستم­ های تولید پلاسما، فیزیک حالت جامد، نانو ساختارها، ابر­رسانایی و…

دانشگاه­ هایی که رشته فیزیک مهندسی را تدریس می­کنند:

رشته فیزیک مهندسی در مقطع کارشناسی در بعضی از دانشگاه های کشور، از جمله دانشگاه­های: تهران، الزهرا تهران (ویژه خواهران)، تبریز، صنعتی قم، دامغان، شهید باهنر کرمان، کاشان، شاهرود، سمنان، اراک، صنعتی جندی شاپور دزفول، صنعتی کرمانشاه، ولیعصر (عج) رفسنجان، کوثر بجنورد (ویژه خواهران) و مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا تدریس میشود.