توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

منابع و سوالات آزمون تیزهوشان

 سوالات آزمون مدارس تیزهوشان پایه نهم به دهم شامل دوسری سوالات استعداد تحصیلی و سوالات استعداد تحلیلی می باشد . برای استعداد تحلیلی ۱۵ سوال طرح می شود که سوالات استعداد تحلیلی تنها ۲۰ درصد از نمره آزمون را در برمی گیرد .
 ۷۵سوال دیگر مربوط به سوالات استعداد تحصیلی می باشد که ۸۰ درصد از نمره آزمون را در بر می گیرد .که از درس زبان و ادبیات فارسی ۱۵ سوال از درس آموزش قرآن و پیام های آسمان و قرآن و معارف اسلامی ۸ سوال و از درس علوم تجربی ۱۷ سوال و از درس جغرافی و تاریخ واجتماعی ۱۵ سوال طرح می شود.
منابع درسی آزمون تیزهوشان 
 داوطلبان باید برای کسب آمادگی لازم در آزمون پرورش استعداد های درخشان ( سمپاد ) به منابع آزمون تیزهوشان ۹۸ توجه خاص داشته باشند .کتاب های کمک آموزشی انتشارات گامی تا فرزانگان انتشارات خیلی سبز و انتشارات کانون فرهنگی آموزش قلم چی و انتشارات فتحی است که داوطلبان می توانند در کنار کتب درسی این منابع رانیز مطالعه نمایند .
منابع کمک آموزشی درس علوم تجربی تیزهوشان 
علوم تجربی ضریب ۲ دارد و در مجموع ۱۷ سوال را شامل می شود. انتشارات گل واژه – کتاب خیلی سبز از منابع کمک آموزشی مناسب برای این درس می باشد که به داوطلبان توصیه می شود حتما این منابع را مطالعه نمایند .
منابع کمک آموزشی درس ادبیات فارسی و زبان فارسی تیزهوشان 
این کتاب ضریب ۲ دارد و ۱۵سوال از این درس در آزمون طرح می شود که کتاب مبتکران – قلمچی – کتاب خیلی سبز را داوطلبان مطالعه نمایند .
منابع کمک آموزشی درس ریاضی تیزهوشان 
کتاب ریاضی شامل ۲۰ سوال است که در آزمون ضریب ۳ دارد.کتاب های کمک آموزشی خیلی سبز – مبتکران – فارابی را به داوطلبان عزیز توصیه می نمائیم .
ضریب درس ها در آزمون چگونه است؟
ضریب درس ها برای موفقیت در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان بسیار با اهمیت است. زمانی که شما باید برای افزایش امادگی در درس ریاضی اختصاص دهید، می بایست به مراتب بیشتر از میزان زمانی باشد که برای آمادگی در درس مطالعات اجتماعی می بایست صرف شود. چرا که ضریب ریاضی ۳ برابر درس مطالعات اجتماعی است و به شدت در تراز و رتبه شما و میزان قبولی در استان مربوطه تاثیر گذار است.
ساختار سوالات آزمون تیزهوشان چگونه است؟
همانطور که میدانید در آزمون ورودی، با ۲ قسم سوال روبرو هستید. سوالات استعداد تحلیلی که ۲۰ درصد کل سوالات را شامل می شود و می بایست ظرف ۱۵ دقیقه به ۱۵ سوال پاسخ دهید. این سوالات اصلا ارتباط به کتاب های درسی ندارد و باید کتاب های امادگی استعداد تحلیلی را مطالعه کنید یا فایل های مربوطه را در اینترنت جستجو کرده و به نمونه سوالات این بخش که سخت هم نیست، اگاهی پیدا کنید.
بخش استعداد تحصیلی نیز ۸۰ درصد بقیه را به خود اختصاص می دهد که بایستی در زمان مقرر به آن پاسخ دهید و کل منایع سوالات، کتاب های درسی مصوب وزارت آموزش و پرورش است.
جدول تعداد سوالات و بودجه بندی آزمون تیزهوشان
سوالات استعداد تحصیلی
تعداد سوال
ضریب
ریاضی
۲۰
۳
علوم تجربی
۱۷
۲
زبان و ادبیات فارسی
۱۵
۲
قرآن و مطالعات اسلامی
۸
۱
مطالعات اجتماعی
۱۵
۱
منابع آزمون تیزهوشان پایه ششم به هفتم کدام است؟
در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان در پایه ششم به هفتم، مفاد امتحانی به شرح زیر است:‌
  • درس آزمون قرآن و هدیه آسمان- ضریب ۲ – ۸ سوال
  • درس فارسی مهارت خواندن و نوشتن: ضریب ۲- ۱۰ سوال
  • درس مطالعات اجتماعی:‌ضریب ۱ – ۷ سوال
  • درس تفکر و پژوهش: ضریب ۱ – ۵ سوال
  • درس علوم تجربی:‌ضریب ۲ – ۱۰ سوال
  • درس ریاضی: ضریب ۳ – ۱۵ سوال
  • استعداد تحلیلی- ۱۵ سوال در ۱۵ دقیقه
نکته ۱:‌ سوالات استعداد تحلیلی به شیوه غیر کلامی و چهار گزینه ای (فقط با ۱ پاسخ درست) به منظور ارزیابی توانایی تحلیل، ریشه یابی و طبقه بندی و سازمان دهی مطالب و مباحث گوناگون طراحی می شود. طراحی این سوالات ضرفا مبتنی بر محتوای کتب درسی نیست .
نکته ۲: سوالات استعداد تحصیلی، به شیوه ۴ گزینه است.
نکته ۳:‌سوالات درس آزمون قران و هدیه های آسمان از محتوای درسی مشترک داوطلبان اهل تشیع و تسنن طراحی می شود. اما داوطلبان اقلیت های دینی رسمی کشور (مسیحیان-کلیمیان و زرتشتیان) به سوالات مشترک اقلیت های دینی (بر اساس محتوای کتاب هدیه های آسمان ویژه اقلیت های دینی با کد ۳۳ پایه پنجم و کد ۳۴/۹ پایه ششم) طرح می شود.
نکته ۴: به ازای هر پاسخ صحیح، ۳ امتیاز مثبت و به ازای هر پاسخ منفی، ۱ امتیاز منفی تعلق می گیرد.
نکته ۵: اگر به هر سوال بیش از ۱ پاسخ داده شود، ۱ امتیاز منفی برای داوطلب در نظر گرفته می شود.

 

پیمایش به بالا