توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

مهارت مطالعه

حس خاص درخشش

مهــارت مطالعـــه

اصول مطالعه و فراگیری بهتر:
برای بهبود و افزایش توان یادگیری باید اصول زیر را با دقت اجرا کنید. زیرا تنها با رعایت این اصول است که می­توانید بهتر بیاموزید و از وقت حداکثر استفاده را ببرید. این اصول به سه دسته تقسیم می­شوند.
گروه آموزشی درخشش
۲-اصولی که هنگام مطالعه باید رعایت کرد.     ۱- اصولی که قبل از مطالعه باید رعایت کرد.     ۳-اصولی که بعد از مطالعه رعایت کرد.
۱-اصول قبل از مطالعه:
۱-۱-تعیین هدف:شما باید قبل از مطالعه برای خودتان هدفی را مشخص کنید، به این معنی که این درس را به چه منظوری می­خواهید مطالعه کنید. آیا فقط نکته ­های اصلی درس را می­خواهید یا قصد دارید همه­ ی مطالب کتاب را حفظ کنید یا بفهمید.
۲-۱-تعیین مدت زمان مطالعه: بعد از تعیین هدف باید معلوم کنید که چه مقدار زمان می­خواهید صرف مطالعه کنید و این­که چه حجمی از کتاب را می­خواهید بخوانید.
روانشناسان معتقدند که مغز انسان تمایل شدیدی به انجام هر چه سریع­تر کار دارد و به همین دلیل اگر زمان و مقدار مطالعه مشخص نشود، موجب سرگرمی و کاهش دقت در هنگام مطالعه می­شود.
۳-۱-انتخاب محیط مناسب : ­­­­­­­یکی از مهمترین عوامل یادگیری تمرکز حواس است بنابراین شما باید در محیطی مطالعه کنید که عوامل حواس­پرتی و عدم تمرکز به حداقل برسد.
اصول مطالعه
مهارت مطالعه
۲-اصول هنگام مطالعه:
۱-۲-مطالعه فعالانه داشته باشید:  مطالعه فعالانه به این معناست که در هنگام مطالعه ساکن و بیکار ننشینید و در همان حین علامت­گذاری کنید تمرین حل کنید و در صورت نیاز برایخود تکرار کنید و همچنین عادت پرسیدن را در خود تقویت کنید.
۲-۲-جدیت داشته باشید: وقتی تصمیم می­گیری خیلی سریع شروع کنید و اجازه ندهید افکار مزاحم مانع شما شوند، سعی کنید با روش های مختلف تمرکز خود را افزایش داده و از دقت خود نهایت استفاده را ببرید.
۳-۲-به خودتان استراحت دهید:  برای داشتن یک مطالعه مفید و درک بهتر مطالب بعد از حدود ۴۵ دقیقه به خود یک استراحت حدود ۱۰-۱۵ دقیقه­ای­ بدهید.
۴-۳-از  شیوه های مطالعه صحیح استفاده کنید: شیوه های مطالعه یک مطلب جداگانه می­باشد که به طور مفصل به آن پرداختیم که شما را به خواندن آن دعوت می­کنم.
۳-اصول بعد از مطالعه: پس از این­که مطالعه­ ی شما به پایان رسید نباید تصور کنید که کارتان تمام شده و مطالبی را که مطالعه کردید دیگر از یادتان نمی­رود.
بلکه مهم­ترین بخش، تکرار و مرور مطالب مطالعه شده است .
مطالعه
حس خاص درخشش
در واقع شما با مطالعه موثر مطالب را خلاصه نویسی و دسته بندی کرده ­اید. تا در مواقع مختلف از جمله امتحان و آزمون بتوانید با مرور مطالب به حافظه­ ی خود در به یادسپردن مطالب کمک کنید.
بنابراین باید با مرور و تکرار مطالب، ضریب ماندگاری مطالب آموخته شده را در ذهن خود افزایش دهید.
البته مباحثه با دوستان و همچنین درس دادن به جمعی از دانش ­آموزان نیز یک راه مفید برای درک بهتر مطالب و تثبیت یادگیری و رفع اشکالات درسی است .
  • در این قسمت ما مواردی را به عنوان تکنیک هایی از مطالعه به منظور نتیجه گیری بهتر به شما معرفی می­کنیم:
    ۱-خواندن همراه با نوشتن:
    مطالعه فرآیندی فعال و پویا است و برای رسیدن به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد.
باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را یادداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز ، خصوصاً قبل از امتحان ، بتوان از روی نوشته ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجدداً به خاطر سپرد.
۲. خط کشیدن زیر نکات مهم:
   این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش کاملی برای مطالعه نیست چرا که در این روش بعضی از افراد بجای آنکه تمرکز و توجه بروی یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می گردد .
حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملا” درک کنند

گروه اموزشی درخشش

و سپس زیر نکات مهم خط بکشند نه آنکه در کتاب بدنبال نکات مهم بگردند تا زیر آن را خط بکشند
۳.حاشیه نویسی:
   این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی بازهم روشی کامل برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می­تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرارگیرد.
۴.خلاصه نویسی :
   در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را که درک کرده­اید بصورت خلاصه بروی دفتری یادداشت می­کنید که این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می­باشد چرا که در این روش ابتدا مطالب را درک کرده سپس آنها را یادداشت می­کنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست .
۵. کلید برداری:
   کلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است . در این روش شما بعد از درک مطالب ، بصورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می­کنید و در واقع کلمه کلیدی کوتاهترین، راحتترین ،بهترین وپرمعنی ترین کلمه­ ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می­شود .
۶.خلاقیت و طرح شبکه ­ای مغز: 
  این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصاً فراگیری مطالب درسی است .
در این روش شما مطالب را می­خوانید بعد از درک حقیقی آنها نکات مهم را به زبان خودتان و بصورت کلیدی یادداشت می­کنید و سپس کلمات کلیدی را به­روی طرح شبکه­ای مغز می­ نویسد (در واقع نوشته های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می­کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می­کنید) تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب، فقط به طرح شبکه ­ای مراجعه کرده و با دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بروی طرح شبکه ای مغز، آنها را خیلی سریع مرور کنید .
این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش می­دهد و درس خواندن را بسیار آسان می­کند. و بازده مطالعه را افزایش می­دهد.
چطور اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم؟
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: 
پیمایش به بالا