توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

همه چیز درباره کنکور هنر

نکاتی که برای شرکت در کنکور هنر باید دانست:
       رشته‌های هنر و زبان تنها رشته‌هایی هستند که دانش‌آموزان همه‌ی گروه‌ها با هر مدرک سال چهارم یا پیش‌دانشگاهی اعم از ریاضی، تجربی و انسانی می‌توانند در کنکور آن‌ها شرکت کنند. همه ساله تعداد زیادی از دانش‌آموزان ریاضی و تجربی به خاطر علاقه‌ی خود به این رشته در این کنکور شرکت می‌کنند. خواه در کنار رشته‌ی اصلی خود و خواه به صورت تغییر رشته به این رشته.
      برخلاف تصور عده‌ی زیادی از افراد، کسانی که شرکت در کنکور هنر را انتخاب می‌کنند، کار دشواری را پیش رو خواهند داشت که علاقه به هنر، این راه هر چند دشوار را برایشان تسهیل خواهد کرد.عکس هنری
در کنکور هنر دروس عمومی مانند رشته‌های تجربی و ریاضی است و دروس اختصاصی شامل ۷ درس می‌باشد.
۱-درک عمومی هنر  ۲- درک عمومی ریاضی و فیزیک  ۳- ترسیم فنی   ۴- خلاقیت تصویری و تجسمی   ۵- خلاقیت نمایشی ۶- خلاقیت موسیقی   ۷- خواص مواد
       زیر گروه­ های آزمایشی
مجموعه رشته‌هایی که دروس امتحانی آن‌ها دارای ضرایب یکسان می‌باشند
                زیرگروه ۱
ارتباط تصویری، چاپ، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی لباس، عکاسی، کاردانی آموزش‌ هنرهای تجسمی، کاردانی علمی‌‌کاربردی عکاسی خبری، کاردانی علمی‌کاربردی فرش دستباف، کاردانی علمی‌کاربردی گرافیک، کاردانی هنرهای تجسمی، کاردانی هنرهای سنتی، کارشناسی فرش، کتابت و نگارگری، مجسمه‌سازی، نقاشی، هنرهای تجسمی، هنرهای صناعی،آموزش ارتباط تصویری- ارتباط تصویری- تلویزیون و هنرهای دیجیتالی- چاپ- صنایع دستی- طراحی پارچه- طراحی صحنه- طراحی لباس- عکاسی
 زیرگروه ۲
باستان‌شناسی، طراحی صنعتی، علوم اجتماعی (گرایش امنیت ملی)، علوم سیاسی (گرایش‌های امنیت ملی و مطالعات امنیتی)، کاردانی صنایع دستی، کاردانی علمی‌کاربردی طراحی صنعتی، مدیریت فرهنگی‌ هنری، مرمت و احیای بناهای تاریخی، هنر اسلامی.
    زیرگروه ۳
کاردانی باستان‌شناسی، کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی، کاردانی حفاظت و مرمت بناهای تاریخی، کاردانی راهنمای موز‌ه‌ها و بناهای تاریخی، کاردانی موزه‌داری، مردم‌شناسی، مرمت آثار تاریخی، موزه‌داری.
                  زیرگروه ۴
تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، تولید سیما، سینما، کاردانی هنرهای نمایشی، کارگردانی تلویزیون، نمایش.
                زیرگروه ۵
موسیقی نظامی، نوازندگی موسیقی ایران، نوازندگی موسیقی جهانی
دروس اختصاصی هنر
مواد امتحانی
                                ضرایب دروس به تفکیک زیرگروه‌های آزمایشی
زیر گروه ۱
زیرگروه۲
زیرگروه۳
زیرگروه۴
زیرگروه۵
۱- درک عمومی هنر
۴
۳
۳
۳
۳
۲- درک عمومی ریاضی- فیزیک
۱
۳
۱
۱
۱
۳- ترسیم فنی
 ۱
۲
۲
۱
۱
۴- خلاقیت تصویری و تجسمی
۴
۴
۲
۲
۱
۵- خلاقیت نمایشی
۱
۱
۱
۴
۱
۶- خلاقیت موسیقی
۱
۱
۱
۱
۴
۷- خواص مواد
 ۱
۱
۱
۱
۱
و اما منابعی که از سوی سازمان سنجش برای این درس‌ها معرفی شده است، کتاب‌های زیر است:کنکور هنر
     کارگاه هنر ۱ (کد ۵۹۴)،   کارگاه هنر ۲ (کد ۱/۵۹۴)،   سیر هنر در تاریخ ۱ (کد ۳/۵۹۴)،   سیر هنر در تاریخ ۲ (کد ۸/۵۹۴)،  انسان، فضا،   طراحی (کد ۷/۵۹۴)،  آشنایی با میراث هنری و فرهنگی ایران (کد ۶/۵۹۴)،  مبانی هنرهای تجسمی (کد ۲۱/۳۵۸)،   طراحی ۱ (کد ۹۲/۳۵۹)،   طراحی ۲ (کد ۹/۴۸۹)،   آشنایی با بناهای تاریخی (کد ۶/۴۹۲)،   خط در گرافیک (کد ۶/۴۹۱)،  ترسیم فنی و نقشه‌کشی (کد ۷۸/۳۵۹)،   کارگاه نقاشی (کد ۳/۴۹۶)،   عکاسی ۱ (کد ۱۵/۳۵۸)،   طراحی اندام و لباس (کد ۸/۴۹۴)،   کارگاه طراحی نقوش سنتی (کد ۷۷/۳۵۹)،   حجم‌سازی ۱ (کد ۳/۴۵۰)،   آشنایی با صنایع دستی ایران ۱ (کد ۳۰/۳۵۹) و   مبانی ساختار موسیقی ایرانی (کد ۳۳۱)
  تجربه‌ی سال‌های گذشته به ما نشان داده است که علاوه بر کتاب‌های فوق، کتاب‌های زیر هم برخی از منابع مطرح شده در کنکور هنر و از کتاب‌های درسی رشته‌های گرافیک، معماری و … هنرستانی‌ها هستند.
   تاریخ هنر ایران، تاریخ هنر جهان،  آشنایی با مکاتب نقاشی،  پایه و اصول صفحه‌آرایی،  عکاسی ۲،  خوشنویسی،  علم مناظر و مزایا، هنر و ادب فارسی،  نمایش، آشنایی با موسیقی و … که لیست کامل منابع را در انتهای این مطلب برای شما آورده‌ایم.
    در کنار منابع ذکر شده‌ی بالا که همگی از کتاب‌های هنرستان و هنر می‌باشند، داوطلب هنر باید مطالعات منابع آزاد زیادی هم داشته باشد. این بدین معنی است که گام اول تسلط کامل‌ بر تمامی کتاب‌های هنرستان و هنر معرفی شده‌ی بالاست و گام بعدی مطالعه‌ی منابع مطالعاتی آزاد. نکته‌ی مهم و پر اهمیت این‌جاست که گرچه تعدادی از سؤالات کنکور هنر از منابع مطالعاتی آزاد مطرح می‌شوند اما با تسلط بر کتاب‌های درسی و بدون مطالعه‌ی منابع مطالعاتی آزاد هم می‌توان به حجم زیادی از این سؤالات منابع مطالعاتی آزاد پاسخ داد. پس بسیار مهم است که تمامی کتاب‌های درسی را به خوبی مطالعه کنید و تسلط لازم و کافی را بر آن‌ها کسب کنید.
     نکته‌ی بسیار مهم دیگر این است که برای متقاضیان هر رشته‌ای، برخی دروس اختصاصی ضریب پایینی دارند یا درس خواص مواد برای همه‌ی رشته‌ها ضریب ۱ دارد. سؤالی که برای تک‌تک داوطلبان هنر مطرح می‌شود این است:      “آیا لازم است دروسی که ضریب ۱ برای رشته‌ی مورد علاقه‌ی ما دارد را مطالعه کنیم؟”
پاسخ این است:
قطعاً لازم است، شما همه‌ی دروس را مطالعه کنید و به همه‌ی دروس پاسخ دهید، حتی اگر در این دروس درصد پایینی را کسب می‌کنید، مطمئن باشید این درصد پایین شما بسیار بالاتر از پاسخ ندادن شما و کسب درصد صفر در این دروس در کنکور خواهد بود. پس بسیار مهم است که هیچ درسی را رها نکنید و همه‌ی درس‌ها را مطالعه کنید. و اما مسئله‌ی مهم دیگر که داوطلبان رشته‌ی ریاضی و تجربی هنگام تغییر رشته به هنر با آن مواجه می‌شوند حجم بسیار زیاد منابع مطالعاتی کنکور هنر است. به راستی چگونه می‌توان فقط برای یک درس مثل درک عمومی هنر بیش از ۱۰ کتاب را مطالعه کرد و تمامی مطالب این کتاب‌ها را به خاطر سپرد. اعتقاد من این است که قطعاً بدون یک برنامه‌ریزی دقیق از این کار بر نخواهیم آمد. برنامه‌ی راهبردی کانون این امکان را برای شما فراهم آورده که هر کتاب را حداقل سه بار در طول سال تحصیلی مطالعه کنید.
 برای اطلاع از مطالعه تخصصی رشته زبان اینجا را کلیلک کنید.

همچنان ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: 

 

پیمایش به بالا