توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

وسواس مطالعـــه

گروه آموزشی درخشش در زمینه مشاوره تلفنی و اینترنتی نیز فعالیت دارد. ما میتوانیم بصورت مشاوره حضوری و یا مشاوره تلفنی و اینترنتی با شما در تماس باشیم.   

گروه اموزشی درخشش    وسواس چیست؟

     وسواس یا اختلال OCD،نوعی از بیماری است که در سر فرد مبتلا او را مجبور به انجام کارهای اجباری می­کند که اگر بیش ازیک ساعت در روز را به خود اختصاص دهد یا در روند زندگی روزمره اختلالی ایجاد کند به عنوان بیماری شناخته می­شود.
شخص مبتلا مایل به ترک انجام کارهای تکراری می­باشد اما به دلیل اضطراب و دلهره زیاد قادر به انجام این عمل نیست.
در واقع وسواس به عنوان اختلالات اضطرابی معرفی شده و ریشه اصلی آن در اضطراب و نگرانی است.
به طور کلی دو نوع وسواس داریم : وسواس فکری و وسواس عملی که وسواس مطالعاتی که هدف مقاله ما است جزء دسته دوم یعنی وسواس عملی می­باشد.
وسواس
همچنان ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: 
وسواس های فکری وعملی:
          افکار، تصاویر و یا تحریکات ناخواسته­ای هستند که بارها و بارها در ذهن شما رخ می­دهند شما نمی­خواهید این افکار و نظریات را داشته باشید، اما نمی توانید آنها را متوقف کنید متاسفانه، این افکار وسواسی اغلب، مزاحم و منحرف کننده هستند. اجبار ها، رفتارهایی هستند ،که شما احساس می کنید مجبور هستید که به طور مداوم انجام دهید. معمولا، اجبار ها در تلاش هستند تا وسوسه ها را از بین ببرند برای مثال، اگر از آلودگی و ناپاکی ها میترسید، ممکن است کارهای تمیزکاری دقیق تری را انجام دهید با این حال، حس خوبش زیاد طول نمی کشد.
در حقیقت، افکار وسواسی، معمولا قوی­تر می­شوند و کاراهای مرتبط رفتارهای اجباری و هم خود رفتارهای اجباری اغلب در نهایت منجر به اضطراب می­شوند، زیرا آنها دشوارتر و وقت گیرتر هستند. این چرخه مضر و زشتی، از OCD نشات میگیرد.
همچنان ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: 
وسواس درسی و مطالعاتی:
          در علم روانشناسی تاکنون اختلالی به عنوان وسواس درسی معرفی نشده است پس بهتر است که بگوییم حساسیت مطالعاتی.
          حساسیت مطالعاتی ناشی از اضطراب و استرس­هایست که به فرد وارد می­شود و فرد را مجبور می­کند برای رهایی از تنش کارهایی تکراری انجام دهد. برای دستیابی به درمان و مواجهه شدن با حساسیت درسی بهتر است که به علت های آن دست یابیم
 • یکی از علل شایعی که باعث می­شود فرد حدس بزند دچار وسواس مطالعاتی شده است فکر کردن، همزمان با درس خواندن است.
این فکرها می­تواند شامل فکر به تفریحات بعد از درس خواندن یا عواقب بعد از اینکه اگر آزمون یا امتحان را بد بدهد و… باشد.
 • یکی دیگر از دلایل،کند خواندن مطالب است،وقتی مطلبی را کلمه کلمه بخوانید آن را درست درک نمی کنید. به خاطر همین مجبور می شوید آن صفحه را چندین بار بخوانید. بنابراین کند خوانی و نداشتن مهارت تندخوانی یکی دیگر از گروه اموزشی درخشش
 • علل ایجاد حساسیت های مطالعاتی و تکرر در مطالعه مباحث است.
 • روش مطالعه غلط هم تشدیدکننده حساسیت­ های مطالعاتی است. برای مثال خیلی­ها فکر می­کنند یک صفحه از درس زیست شناسی را بایدکامل حفظ کنند. در غیر این صورت نمی­توانند به تست های آن درکنکور جواب دهند!
 • عده­ای فکر می­کنند که اگر به هر صفحه از کتاب درسی کامل مسلط نشوند و تمام فرمول­های آن را یاد نگیرند، نمی­توانند تست حل کنند و دیگر موفق نخواهند شد! همین باعث می­شود که وقت زیادی را صرف مطالعه کنند نه تست زدن. قرار نیست یک مطلب را ۱۰۰% یاد بگیرید تا بتوانید تست بزنید. یکبار یا دوبار مطالب را بخوانید. در حین حل کردن تست است که می­فهمید کدام بخش ها مهم­تر هستند. دوباره می­توانید برگردید و قسمت­های مهم را کامل­تر بخوانید. این شیوه یکی از کارهای مکمل بسیار مهم است که حتما باید در روش مطالعه خود داشته باشید.
 • خیلی از اوقات ترس از ناقص خواندن باعث ایجاد وسواس­های مطالعاتی در شما خواهد شد. کسی که فکر می­کند یا باید ۱۰۰% مطالب را یاد بگیرد یا حتی ۹۰% موفق نمی­شود، باعث می­شود سرعت مطالعه پائینی داشته باشد. در حالی که اگر ۷۰% مطالب سه بار خوانده شود بهتر است تا ۱۰۰% مطالب یکبار! این باور غلطی است که­ بین افراد جا افتاده است. اسم آن کمال­گرایی نیست بلکه کامل­گرایی است. استراتژی موفقیت در کنکور این است که تعداد مرورهای تان بیشتر شود.
 • داشتن برنامه وکمبود وقت علت بعدی حساسیت مطالعاتی است. خیلی از اوقات وقتی برنامه درسی ندارید، نمی­دانید از کجا شروع کنید و چقدر بخوانید. نمی­دانید اصلا مسیری که می­روید درست است یا نه. همه این­ها باعث ایجاد نگرانی و اضطراب در شما می­شود و همین موجب ایجاد وسواس­های مطالعاتی است.
بعد از بررسی علت­های ­ایجاد وسواس ­های مطالعاتی باید این علت­ها را در خود بیابید وبه حل آن­ها بپردازید.
همچنان ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: 
مثلا کسی که کندخوان است، باید مهارت تندخوانی را یاد بگیرد. کسی که احساس می­کند برنامه ریزی درسی درستی ندارد، باید از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرد. کسی که کمال گرایی دارد باید از یک روانشناس کمک بگیرد یا خودش موضوع را حل کند. اگر مطلبی که می خوانید را متوجه نشدید، سراغ تست های آموزشی بروید. مهم این است که کلیت مطلب را بفهمید. اگر پنج درصد از آن­را نفهمیدید عیبی ندارد. حتی در کنکور هم خیلی از جزئیات مطالب سوال نمی­دهند. بیشتر از بدنه مطالب است که سوال می­دهند. اگر روش مطالعه­تان غلط است آن را عوض کنید.
طبیعی است که در برهه­ای از زندگی دچار وسواس­ها شوید. این بد نیست. مهم این است که این وسواس­ها شما را از هدف­تان دور نکند. باعث نشود از زندگی لذت نبرید. عملکر­دتان را مختل نکند. اگر این وسواس­ها دست و پاگیرتان کرده و برای شما و اطرافیانتان مشکلاتی بوجود آورده حتما باید راهکاری برای آن پیدا کنید تا در نهایت بتوانید زندگی شادتر و موفق تری داشته باشید.
 اگر فردی هستند که احساس می­کنید دچار به این معظل شدید ما راهکار­هایی برای بهبود این مشکل به شما ارایه می­کنیم:
مطالبی که مطالعه می­کنید را می­توانید در حاشیه کتاب یا در برگه هایی منظم خلاصه نویسی کنید واین روش باعث می­شود که راحتتر هم بتوانید مرور کنید چرا که در غیر این صورت بازیابی مطالب برای شما بسیار سخت خواهد شد و استرس شما موجب وسواس در خواندنتان شود.
 • بالا بردن قدرت تشخیص نکات مهم:
به طور حتم بعضی از مطالب درسی هستند که مورد توجه دبیران یا طراحان کنکور سراری هستند و ممکن است در نمونه سوالات سال­های گذشته یا کنکور­های سال­های قبل تکرار شده باشد. بنابراین بر روی این مطالب تمرکز بیشتری کنید
 • مشخص کردن تعداد صفحه و زمان برای مطالعه:
شما اگر قبل از شروع به مطالعه مطالب، زمان تعیین کنید و خودتون رو متعهدکنید که در زمان مشخص، مطالعه یک مبحث خاص رو به پایان برسونید خیلی کمتر دچار وسواس مطالعاتی میشوید و راحت تر میتوانید این عادت بد رو ترک کنید. در کنار مشخص کردن ساعت، حتما تعداد صفحاتی که مایلید مطالعه کنید را هم مشخص کنید.
    اعتماد به خود
وسواس
وسواس
به خودتون اعتماد داشته باشید و با جرات به خودتان بگویید که من این مطلب را یاد گرفتم و دیگر نیازی به دوباره خواندن آن نیست و اگر خیلی شک داشتید،میتوانید سوالاتی مطرح کنید در مورد موضوع و اگر به آن­ها جواب دادید نشان میدهد مطالب را خوب یاد گرفتید و نیاز به مطالعه مجدد نیست.
همچنین افزایش اعتماد به نفس را بخوانید
برای اینکه در مطالعه دچار وسواس نشید بهتر هست که یک مبحث رو به این شکل مطالعه کنید:
 1. در ابتدای شروع مطالعه‌ی هر مبحث، مدت‌زمان آن را هم مشخص کنید؛ یعنی به طور مثال با خودتان قرار بگذاریدکه ۱۷ صفحه از کتاب شیمی دوم را در یک ساعت بخوانید. اگر با گذشت نیم‌ ساعت ۷ صفحه پیش رفته­ بودید بدانید که باید در نیم‌ساعت باقی‌مانده ۱۰ صفحه‌ی بعدی را حتماً مطالعه کنید.
 2. اگر این فرض ذهنی را دارید که برای همان دور اول که یک مبحث رو میخونید باید تمام مطالب آن قسمت رو دقیق حفظ شده باشید باید به شما بگویم که این فرض ذهنی شما کمی اشتباه است؛ زیرا وقتی می‌خواهید با یک دور (همان دور اول) تمام مطالب را یاد بگیرید، هم وسواس پیدا می‌کنید و هم یک مبحث کم‌حجم از شما مدت‌زمان زیادی رو خواهد گرفت. پس تصمیم بگیرید که یک مبحث رو در طی یک هفته یا دو هفته حداقل یک یا دو بار مرور کنید. برای مثال این روش در مطالعه‌ی درس زیست‌شناسی بسیار کارآمد است.
 3. در صورتی که از ماژیک های‌لایت استفاده می‌کنید در دور اول نکات مهم و عناوین رو حتماً رنگ کنید.
 4. بعد از پایان هر دور مطالعه‌ی یک مبحث ۱۰ الی ۲۰ تست منتخب از آن مبحث بزنید.
  برای آشنایی با روش مطالعه دروس مختلف کلیک کنید.
 5. همچنان ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: 
 
پیمایش به بالا