توجه: رمز عبور شما به صورت خودکار ایجاد می شود و به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

چگونگــی انتخــاب رشتــه دانشگاه سراسری

چگونگی انتخاب رشته آزمون سراسری:

  بعد از آزمون کنکور سراسری؛ انتخاب رشته مهم­ترین موضوعی است که هر ساله داوطلبان کنکور با آن مواجه­اند . چرا که افراد زیادی با رتبه­های بهتر از شما وجود دارد که شما با یک انتخاب رشته اصولی با کمک مشاور می توانید از آنان سبقت بگیرید! در این مطلب قصد داریم توضیحاتی در خصوص چگونگی چینش رشته محل­ها در انتخاب رشته کنکور سراسری در مقطع کارشناسی بپردازیم .
ساختار کلی :
 • ۲۰ تا ۲۵ درصد انتخاب های اول: (صرف نظر از شانس قبولی) ایده آل و مورد علاقه.
 • ۵۰ تا۶۰ درصد انتخاب های میانی شامل رشته/محل های نزدیک به رتبه داوطلب باشد.
 • بقیه انتخاب ها شامل رشته محل هایی پایین تر از رتبه ی داوطلب باشد.
 • دوری کردن از انتظارات بالا و بلندپروازی های نا­به­جا بدون توجه به رتبه خود، موجب از دست رفتن فرصت های مناسب می شود.
ترتیب اولویت ها :
نحوه پرکردن فرم انتخاب رشته:
 داوطلبان لازم است ابتدا در فرم پیش نویس انتخاب رشته، عناوین رشته و دانشگاه­ ها را تکمیل کرده و سپس در سایت سازمان ثبت کنند. سپس سیستم یک رسید ۱۵ حرفی (کد رهگیری) به عنوان رسید دریافت انتخاب رشته به داوطلب می­دهد و این رسید نشان دهنده اتمام مرحله انتخاب رشته است. توجه داشته باشید​ فقط یک­بار اجازه انتخاب رشته به هر داوطلب داده می­شود و بعد از دریافت رسید اجازه تصحیح یا انتخاب رشته مجدد داده نمی­شود. نکته مهم بعدی این است انتخاب رشته در گروه های آزمایشی و دوره­هایی که براساس کارنامه اولیه اجازه انتخاب رشته از آن­ها را ندارید، باطل است.
توجه به سهمیه بندی در انتخاب رشته:
 بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال آخر دبیرستان و دوره پیش دانشگاهی برای داوطلبان نظام جدید، سهمیه تحصیلی داوطلب را تعیین می­کند. در صورتی که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلبان سهمیه مناطق متفاوت باشد، سهمیه داوطلب براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی منطقه مرفه ­تر (حتی یک سال از سه سال) تعیین می­شود. داوطلبانی هم که دو سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده­ اند، جزء منطقه ۳ تلقی می­شوند و داوطلب معلول نیز جزو منطقه ۳ به حساب می­آید. جانبازان (با جانبازی ۲۵ تا ۶۹ درصد) و همسران شهدا، مفقودان، آزادگان، جانبازان ۵۰ درصد به بالا ​ هم جزء سهمیه رزمندگان محسوب می­شوند و می توانند در فرآیند انتخاب رشته از این سهمیه­ ها استفاده کنند. همچنین حداقل ۴۰ درصد از ظرفیت هر یک از کد رشته های ناحیه­ای، منطقه­ای و کشوری دوره روزانه واقع در استان های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی استان­های فوق اختصاص پیدا می­کند. ۱۰ درصد از رشته محل­ های پرستاری در تمام استان­ های کشور هم به بهیاران واجد شرایط اختصاص می­یابد. علاوه بر این، ۸۰ درصد از سهمیه رشته مشاوره و راهنمایی به سهمیه آموزگاران وزارت آموزش و پرورش اختصاص می­یابد و ۱۰ درصد ظرفیت رشته­ های نوبت دوم شبانه در هر رشته به کارکنان دانشگاه ­ها و کارمندان رسمی وزارت علوم و تحقیقات استان اختصاص پیدا می­کند، البته حداکثر سن موقع ثبت نام باید ۳۵ سال باشد. بهتر است بدانید در گروه پزشکی، ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش در رشته های نوبت دوم شبانه در هر رشته به کارمندان دانشگاه­ها اختصاص می­یابد و محدودیتی نیز از لحاظ سنی ندارند. لازم به یادآوری است انتخاب رشته شامل دوره­های روزانه، شبانه، نیمه حضوری و مجازی، بین المللی، پیام نور، غیرانتفاعی، تربیت معلم، فرهنگیان و بهیاران و دانشگاه آزاد است. همچنین در دوره­های مختلف دانشگاهی نیز سهمیه ­ها متفاوت است که باید به این نکته مهم هم توجه داشته باشید. مثلا در رشته ­های شبانه، ۸۰ درصد داوطلبان را بومی استانی تشکیل می­دهد. در غیردولتی،۸۰ درصد داوطلبان بومی ناحیه، در نیمه حضوری، ۸۰ درصد داوطلبان بومی استان، در دوره­های مجازی، سهمیه کشوری، در دوره­های بین المللی، سهمیه­ های کشوری و بومی گزینی و در دوره ­های پیام نور۷۰ درصد داوطلبان بومی و ۳۰ درصد داوطلبان بومی شهرستان­ های تحت پوشش لحاظ خواهد شد.
روش گزینش دانشجو
در فرآیند انتخاب رشته با اصطلاح متمرکز و نیمه متمرکز زیاد برخورد خواهید کرد. در توضیح این دو اصطلاح باید بگوییم در روش متمرکز، فقط نمرات آزمون داوطلب واجد شرایط ملاک و مبنای پذیرش قرار می­گیرد و اسامی پذیرفته شدگان در یک مرحله و به طور یک جا اعلام می شود. اما در روش نیمه متمرکز، اسامی پذیرفته شدگان نهایی به صورت قطعی و یکجا اعلام نمی­شود. برای رشته­ هایی که نیاز به اقدامات دیگری نظیر مصاحبه، معاینه، آزمون عملی یا علمی جداگانه دارد بعد از رشته های متمرکز انتخاب رشته می کنند و نتایج آن متعاقاً اعلام می­شود.
 • قراردادن به جز رشته­ های خاص و برخی رشته­های نیمه متمرکز در اولویت اول یا آخر، هیچ تاثیری در شانس قبولی شما ندارد.
 • ترتیب اولویت­ها باید براساس علاقه داوطلب باشد.
 • باید آنقدر رشته ­ها جابجا شود تا هیچ رشته پایینی را به رشته ­های بالاتر آن ترجیح ندهید. این اصل مهمی است.
رشته­ های بومی کشوری :
اگر رشته­ های مورد علاقه داوطلب جزو رشته­ های بومی (استانی-ناحیه ای یا قطبی) است، این رشته ­ها را از دانشگاه­ های مربوط به استان، ناحیه یا قطب مربوطه انتخاب کنند.
چون ۶۰تا۸۰ درصد از سهمیه آنها متعلق به آن داوطلب است.
اگر دانشگاه دلخواه داوطلب در بوم او نباشد شانس او در رشته­ های کشوری آن دانشگاه بیش­تر خواهد بود. مثلاً یک داوطلب ریاضی از شهر ایلام که دانشگاه­ های تهران جزو بومی او محسوب نمی شود در رشته ­های کشوری مانند مهندس کامپیوتر و شیمی دانشگاه تهران شانس بیشتری دارد.
استثناها:
 1. رشته­ های پزشکی و داروسازی دانشگاه علوم پزشکی زابل ۱۰۰ بومی استانی است و تنها در داروسازی از خراسان جنوبی دانشجو می­پذیرد
 2. کاردانی مراقبت پرواز کشوری معرفی شده ولی در اصل رشته­ای بومی است که تنها از ۲۰ شهر داوطلب می پذیرد.
 3. در صورتی می­توان رشته ­های خاص را انتخاب کرد که جزو چند برابر ظرفیت آن رشته­ ها باشند.
 4. در صورت علاقه ­مندی حداکثر دو کد رشته از آن­ها را در اولویت اول تا نهم(قبل از دهم) قرار دهند اگر بعد از اولویت ۹ قرار دهند حذف خواهد شد.
استثناها در چیدن رشته های خاص:
 1. برای دانشگاه امام صادق(ع) در مرحله آزمون شفاهی انتخاب نمایند و لذا وارد کردن آن رشته ها دراولویت­های فرم انتخاب رشته ضروری نیست.
 2. رشته­ های مربوط به دانشگاه مذاهب اسلامی (تهران، سنندج، زاهدان، بندرعباس) موسسه غیرانتفاعی رفاه و دانشگاه صنعتی مالک اشتر را می­توانید در اولویت­ های ۱ تا ۳۰ وارد کنید.
 3. رشته ­های مربوط به دانشگاه علوم قرآن و حدیث(غیرانتفاعی ، دانشگاه هنراسلامی تبریز، شاهد، دانشگاه های فرهنگیان، شهید رجایی را بدون محدودیت در هر اولویتی می­توانید قرار دهید.البته بهتر است که رشته­ های دارای گزینش را در اولویت­ های نخست یا بالاتر قرار دهید این موضوع برای خود دانشگاه اهمیت زیادی دارد­(مثل دانشگاه فرهنگیان در مصاحبه).
 
رشته ­های پیام نور
در صورت مجاز بودن به انتخاب رشته­ های پیام نور می­توانید بدون هیچ محدودیتی ازنظر تعداد و محل اولویت آن­ها را در فرم خود قرار دهید. براساس این ضابطه که اول رشته ­های شهرستان خود و سپس مراکز پیام نور شهرهای تحت پوشش و رشته­ های پیام نور استان­های همجوار تا ۱۲۰ کیلومتر .برای انتخاب واحدهایی که شیوه آموزش از راه دور ارائه می­کنند، محدودیت بومی و استانی ندارند.
رشته ­های شبانه :می­توانند به هر تعداد و در هر اولویتی که علاقه دارند وارد نمایند.رشته­ های شبانه جزو رشته ­های استانی است و ۸۰ تا ۱۰۰ درصد ظرفیت به داوطلبان­ استان اختصاص می­یابد.
رشته­ های واحدهای بین الملل:اگر حائز شرایط باشید می­توانند رشته­ های واحدهای بین الملل را در هر اولویتی از فرم خود وارد نمایید.
رشته­ های نیمه متمرکز :گزینش رشته­ های نیمه متمرکز، کشوری است و می توانید آن­ها را بدون محدودیت و فارغ از هر سهمیه­ ای بومی(استانی، ناحیه ­ای و… ) در هر اولویتی قرار دهید. از لحاظ تعداد انتخاب، محدودیت ندارد ولی در هر دوره و گروه آزمایشی تنها قبولی اولیه ۲ رشته از آن­ها اعلام می­شود. در چیدن این رشته­ ها به چند نکته توجه نمایید:
 1. اگر اولین رشته ای که قبول می­شوید یک رشته متمرکز باشد، قبولی در اولویت ­های بعد ازآن چه رشته­ی متمرکز و چه نیمه متمرکز، منتفی خواهد بود.
 2. اگر اولین رشته­ ای که قبول می شوید یک رشته نیمه متمرکز باشد کامپیوتر اولویت­ه ای بعدی شما را بررسی می­کند و اگر در اولویت­ های بعدی در رشته متمرکز هم قبول شده باشید نام داوطلب همزمان در قبول شدگان نیمه متمرکز (مشروط) و رشته متمرکز اعلام می­گردد.
 3. اگر در مرحله اول رشته نیمه متمرکز قبول شدید و در رشته ­های متمرکز نیز قبول شدید ولی نظرتان درمورد رشته نیمه متمرکز عوض شد بهتر است در مرحله دوم گزینش شرکت نکنید چون اگر قبول شوید نمی توانید انصراف دهید.
 4. بهتر است رشته نیمه متمرکز مورد علاقه را، قبل از رشته های متمرکز خود قرار دهید.
رشته های گروه هنر و زبان
درگروه هنر حدود ۲۴ رشته و زبان­های خارجی ۱۰ رشته وجود دارد و به خاطر محدود بودن پیچیدگی به وجود نمی­ آورد.از طرف دیگر تمامی رشته های هنر کشوری­اند و محدودیت بومی گزینی ندارند و داوطلبان می­توانند بر اساس علاقه خود آن­ها را مرتب نمایید.

 

 برای آشنایی با قسمت های مختلف کارنامه  اینجا را کلیلک کنید.

همچنان ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید: 

 

پیمایش به بالا